Tekniikkakeskustelut > Primus

Primus 2470 ei lähe tulille

<< < (3/5) > >>

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: Teukka-74 - 12.06.2013     kello on 19:13 ---Ok. Tässä linkissä.
http://www.sarkacaravan.fi/index.php?p=1_15_Primus
Pyrostaatin kärjessä on ihan kunnon valkoinen "puolipallo".Itselläni sellaista ei ollut vaan ura jossa näkyi hitusen valkoista.
Sekö siitä kuluu loppuun ja toiminta lakkaa?

--- Lainaus päättyy ---

Ei, se on keraaminen eriste joka vaan palaa ajansaatossa pois. Sen alla on säätöruuvi, joka tosin ei liiku mihinkään. Yleisin vika on kun abikoliitin alkaa heilimaan ( niittaamalla kiinni ) ja sen voi joskus saada juottamalla kuntoon. Kyseinen liittimen heiluminen aiheuttaa jännitehäviön jolloin pannu ei käynnisty kun hehkun jännite on alhainen. Pyrostaatti on vain sulkukosketin joka aukeaa lämmetessään.

Knaus-90:
Täällä on pyrostaatti vähän halvemmalla.

   http://www.vapaa-aika.com/lammitys-ilmastointi/trumatic-lammittimet/primus-varaosat/primus-pyrostaatti.html

Ipsu:
Ja jos kiire niin meille tuli tuolta ^pyro kahdessa päivässä kun laitoin sähköpostilla kopion maksusta  Thumb

Knaus-90:

--- Lainaus käyttäjältä: Ipsu - 12.06.2013     kello on 20:06 ---Ja jos kiire niin meille tuli tuolta ^pyro kahdessa päivässä kun laitoin sähköpostilla kopion maksusta  Thumb

--- Lainaus päättyy ---

Juu normaalisti menee 2viikkoa toimitukseen.

Teukka-74:

--- Lainaus käyttäjältä: mjo33400 - 12.06.2013     kello on 19:29 ---Ei, se on keraaminen eriste joka vaan palaa ajansaatossa pois. Sen alla on säätöruuvi, joka tosin ei liiku mihinkään. Yleisin vika on kun abikoliitin alkaa heilimaan ( niittaamalla kiinni ) ja sen voi joskus saada juottamalla kuntoon. Kyseinen liittimen heiluminen aiheuttaa jännitehäviön jolloin pannu ei käynnisty kun hehkun jännite on alhainen. Pyrostaatti on vain sulkukosketin joka aukeaa lämmetessään.

--- Lainaus päättyy ---
Kiitos paljon tiedoista.Taas viisaampi  Thumb
Varmaan vika on pyrostaatin niittiliittimessä koska niitä kääntelin ja ne tuntuivat löysältä.Onko se pieni viive napin painalluksen jälkeen siitä johtuva
että pyrostaatti lämpenee? Jotenkin tuo ,vaikka laite itsessään on yksin kertainen, niin ei oikein aukea et mitä pannun sisällä tapahtuu ennen kuin lämpöä alkaa tulemaan eli käynnistyy. Ei ollut meikäläinen jaolla kun järkeä jaettiin  ;D

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View