Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
29.4.1973
K.E.V:
R.A.U.K Isosaari , tuohon aikaan. Nuo Babitzinit asui naapurissa vielä 1970 , Ykä (Kirkan pikkubroidi) luokkaa alempana, Kirka luokkaa ylempänä. Muska ja pikku Anna . Siinähän se perhe. Monta episodia mielessä mutta jätetään sinne muistoihin ;D ::)
Ossi66:
Onnellisesti kotona - isäkin oli hengissä vielä vajaan kuukauden.
jus66si:
Minä olin tuolloin 6-vuotias ja muistan kuinka keskimmäinen isosiskoista alkoi itkeä, kun Heikki Kahilakohan se nyt oli , kun luki tuon suru-uutisen TV.ssä. Babizin oli sellainen koko perheen suosikki silloin siinä Syksyn Sävelessä.Syksyn Sävelet tuli aina katottua kun eihän sitä siihen aikaan pahemmin TV viihdettä ollut kanavatolkulla kuten nykyään.Karkkipussu koista vetoa lyötiin kuka voittaa. Noin 6-vuotiaan silmin sitä vain ihmetteli että voiko sitten noinkin käydä? Sitten sitä tuli luettua sisarien suosikki lehdet ja katsottiin Karpon joku dokumentikin siitä silloin. Oli hieno tuo auto niihin aikoihin, tummanvihreä Alfa jossa raita kyljessä. Oli ollut tuon Sammyn haaveauto vaikka ei itsellä hänellä ollut vielä korttia. Sillan kantta pitivät osasyynä onnettomuuteen, koska oli vanerista tehty ja saattoi vetää jäähän sopivana hallayönä.
Nää jotkut onnettomuudet jäi lapsuudesta mieleen. Niinkuin Laukaan Vehniän kylässä turistibussiturmaki n 1974, missä se osu rekan perävaunuun ja lens ulos tieltä rotkoon.
Systeri oli saanut kortin ja oli Toyota Coronalla menossa Ouluun kun liikenne toppasi tyystiin ja ihmiset lähti käveleen autoistaan sinne tien varteen. Systeri meni kanssa ja näki siellä sitten kuinka näitä ihmisiä pelastettiin sieltä bussista ja sen alta. Kerto kuinka jotkut henkilöautolla paikalle sattuneet oli ihan menny shokkiin näkemästään.
Ne oli semmosia rankkoja aikoja ne.
trapper:
varmaan hiekkalaatikolla leikkimässä
Duster:
Kotona J:kylässä
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta