Tekniikkakeskustelut > Kalusteet ja sisustus
Matkaaja-Transitin rakennusta
jorma:
Hieno on auto. Yksinomaan tuollaisten vaneriovien valmistus on taitolaji. Paljon on joutunut aikaa käyttämään yksinomaan eri materiaalien, oikeanlaisten nippelien ja nappelien hankintaan. Taidolla tehty tuote. :D
88k5:
Hieno suoritus! Jotkut viitsii tehdä "loppuunsaakka" - varsinki nuo puupinnat Thumb
Toivattavasti et mitää "umpipuuta" käyttänyt kenno-lvyjen tilalla, vaan uudelleen viiluttamalla (tai uudella kennolevyllä).
Pelkkä painonlisäys tietty syö kantavuutta, mutta myös kestävyys kärsii - eka iso kuoppa, niin on rakenteet irti..
Selkeästi saanut Matkaaja uuden elämän (ransuhan jaksaa..) - mitens julkipuoli?
reissuauto:
Kaikki on oikeaa puuta eli koivuvaneria ja reunat mäntyä, päällä petsi ja noin 10 kerrosta venelakkaa. Ei nitise eikä natise ja taatusti pysyy kiinni. Kokonaispaino ei juurikaan noussut sillä samalla myös vähennettiin kaappien määrää jotta autosta saatiin tilavampi ja kaksi ihmistä ja kissaa mahtuu oleskelemaan,
reissuauto:
Muutama lisäkuva. Jätevesisäiliö(musta) ja tyhjennyshana sisällä. Alkuperäinen painevesipumppu ja vesisäiliö eli ainoat alkuperäiset osat pystyalden ohella. Vessan lattia tehty normaalista suihkukaukalosta jonka alla lämmityskaappiin tuulettuva ilmatila samoin vessassa puhaltimella tehostettu ilmanvaihto ja tukeva ovi(vaneri-foam-vaneri yht 38mm paksu). Lämmitinkaappi eristetty asuintiloihin myös eristetyillä seinillä ja ilmanvaihto wc:n puolelle niin ei lämmitä kesällä oleskelutilaa. Auton kori maalattu ympriinsä ja ruostesuojattu ympäriinsä. Asuinkopan osa tukirimoista vaihdettu ja lisätty muutamia tukia esim aukot kehystetty. Pohjan vanerit alapuolelta uusittu noin 50cm matkalta reunoista katsottuna. Kopan alaosan alumiini reunat vahvistettu.
Turhan Höpöttäjä:
Reissuauto mies, ei aivan löperö ukko olekkaan. Thumb
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta