Matkailukeskustelut > Matkailu ulkomailla
Toukokuussa Moskovaan.
Laaga:
http://www.voppari.com/ tämän kerhon Leo Talypin on kierrättänyt ainakin kaksi ryhmää vuosien saatossa jossainpäin Karjalaa, tiedä sitten tekevätkö uuusia reissuja enää.
Kimmo75:
--- Lainaus käyttäjältä: Laaga - 19.08.2013 kello on 21:03 ---http://www.voppari.com/ tämän kerhon Leo Talypin on kierrättänyt ainakin kaksi ryhmää vuosien saatossa jossainpäin Karjalaa, tiedä sitten tekevätkö uuusia reissuja enää.
--- Lainaus päättyy ---
Noita sivuja kannattais päivittää ainakin tolta Venäjän osalta melkosesti.
--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 19.08.2013 kello on 20:57 ---Olisi kyllä hienoa peesata jossain ryhmässä, jossa on jo kokemusta.
En mää kyllä ihan noin huonoille teille lähtis...
--- Lainaus päättyy ---
No mikäs jottei viritellä ideaa onhan mulla tossa omassa nykyautossakin täys survival setti mukana jossei tässä nyt vaunua perään saa enskesään mennessä.
Tuollaisille teille en oo menny edes maastoautollani ja ei nyt tuu mieleen et Karjalan alueella moiseen edes törmää, en siis ole itte törmänny mut kait tuolla ylempänä on mahdollista ja kaakana idässä myös.
JJJ:
--- Lainaus käyttäjältä: Kimmo75 - 19.08.2013 kello on 19:55 ---No ei se nyt NIIN huonossa kunnossa ole M10 tie mutta Karjalassa sit joutuu ajelemaan hiljaa ja jos itte ajelin lehtijousisella Patrolilla Karjalassa ilman suurempia vitutuksia niin miks ei järjellä vaununkera! Viimekesänä oli yhdessä reissussa vaunu lavetinpäällä koko viikon ja kuljettaja rekalla Venäläinen niin oli se pöytä sisällä kyllä vaihtanut paikkaa ;D mutta oli kyyti kovaakin. No onneks tässä on aikaa miettiä ja tutkia ja ei sitä vaunuakaan ole vielä joten liikun sit tuolla käyttiksellä sielläpäin. Olisko se sitä EXtreemiä :D
--- Lainaus päättyy ---
Toi on kovaa touhua Aakun linkittämässä youtubesetissä, mutta asiaan.
Kyllä tie on mielestäni pitkiltä osuuksilta mielestäni niin huonossa kunnossa etten vaunuani sinne veisi. Jos kerran jo h-autossakin paukkuu ajottain montut siihen tahtiin että pelkää jonkin hajonneen niin mitä tuollainen 13" kottikärryn renkailla oleva vaunu niistä tykkää. extremeä ja seikkailunhalua saa reissulta varmasti mutta minä itse ajelen ennemmin pelkällä autolla ja nukun halvoissa hotelleissa.
Olen reissun video ja kuvasaldoa siirtänyt jo tietokoneelle jos vaikka saisi editoitua hieman lyhyemmäksi niin jopa niistä näkee että aikamoista rytyyttämistä on pitkät matkat. Nykyisellä maastoautolla varmaan menee hieman tasaisemmin kuin ex. Mondeolla.
seppoko:
--- Lainaus käyttäjältä: Kimmo75 - 19.08.2013 kello on 21:40 ---
Tuollaisille teille en oo menny edes maastoautollani ja ei nyt tuu mieleen et Karjalan alueella moiseen edes törmää, en siis ole itte törmänny mut kait tuolla ylempänä on mahdollista ja kaakana idässä myös.
--- Lainaus päättyy ---
Pari tapausta huonoista Karjalan teistä.
90-luvun alussa reissasin työn takia n. kerran kuussa Karjalassa. Sitten kun alkoivat uusia Värtsilän ja Sortavalan välistä tietä, niin siellä oli syksyllä niin huonoja paikkoja, että neliveto VW Syncro jäi kiinni. Se johtui siitä, että jäi pohjasta kiinni kun pyörät eivät tavanneet enää kovaa pohjaa
Toinen huono pätkä oli, kun oli tietyömaa, muistaakseni Sortavalasta etelään. Kas kun panivat tien poikki, mutta eivät tehneet kiertotietä,kuten Suomessa tehdään. Vaan kukin sai ajella metsiä pitkin, mistä parhaiten pääsivät. Tulihan sinne ura, mistä mekin pääsimme. Mutta jonkun verran arvelutti, miten käy. Mutta silloinen LT VW tuli kuin tulikin läpi mongertaen ja mutkitellen. Tiukkaa teki.
Viimeinen reissu oli Kostamuksen kautta Jyskyjärvelle. Menomatka piti tehdä paikallisen pikkubussin perässä. Taisi kestää jotain 6-7tuntia. Paluumatkalla piti kiirettä, kun osan porukkaa piti ehtiä lentokoneeseen Kajaaniin.Nyt se sama matka menikin n. kolmessa tunnissa. Mutta kyllä maasturi saikin kyytiä. Sillä matkalla taisi varapyörän teline hieman löystyä, vaikka ei vielä tippunut.
Kimmo75:
Juu en omalla portterilla rupee ees yrittämään peesausta paikallisten kanssa Thumbd Ei niitten perässä pysy saati ei ne sääli autojaan. Olenkin sanonut et pakoputki ja sisäloksu kauppiaaks rupean Venäjällä :laugh: siinä on bisnes ideaa kerrakseen. Mutta juur selailin kuvia ja mietin et mitenköhän tuo laatokankierto vaunun kanssa.... blääh paras vissii mennä jo nukkumaan Thumb
Tässä osa kuvista ja lisääkin on toisaalla et harmittaa kun on tullu näitä laitettua kahteen paikkaan "talteen" ja yhdistäminen on sit työlästä mutta: http://s162.photobucket.com/user/kimmo75/library/?sort=3&page=0
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta