Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
org
99:
--- Lainaus käyttäjältä: Joonas - 16.02.2011 kello on 20:55 --- mitä tulee tuohon kirjoituksenestoon se lienee ollut tarpeen.
--- Lainaus päättyy ---
No, tuo eläkelläisjuttu ei ollut syynä Freemannin banniin, vaan seuraava lause:
"Orgi hakee poukkoillen lähes vainoharhaisella moderoinnilla linjaa, minkä pitäisi lopulta saada aikaan täydellinen "hymistely ja samanmielisyys". Kahdenkeskiset mielipiteetkin pitäisi hoitaa yv:llä!"
Lause joka ei pidä paikkaansa (voi tietty olla kirjoittajan mielipide, mutta kontekstistä päätellen tarkoitti faktaksi), ja kirjoitettu vieläpä naapurisaitilla. Nyttemmin hän on alkanut mellastamaan siihen malliin ettei hänellä taida olla enää ollenkaan pääsyä tänne.
testaaja:
testiä bannattuna ;D
Turhan Höpöttäjä:
Se oli minun alotus, se "Pää pystyyn eläkelläiset". Uskoisin että tässä ketjussa, niin kuin monessa muussakin, keskustelu karkaa ulos, kun monelta keskustelijalta unohtuu katsoa aloitus ja ketju siitä eteen päin. Sitten napataan sieltä kärkevä mielipide ja joristaan sen ympärillä. Tässä ketjussa oli kysymys, 4000 nuorta jää eläkkeelle vuodessa, joista suurin osa mielen terveydellisistä syistä. Elikkä me kuus kymppiset ei tarvitsisi tuntea "syyllisyyttä" eläkkeelle jäämisestämme. Keskustelu siirtyi sarjaan vähempi osaiset, vastaan riistetyt hyvin toimeen tulevat. Kun keskustelun olisi pitänyt jatkua, mikä nuoria vaivaa. Eikä juttelemiseen pitkistä työurista. Mielestäni kuitenkaan keskustelussa ei ollut mitään poistettavaa ja asiatonta. Ja jos siitä jotakin on poistettu, niin minä en ole kerinnyt niitä lukea. ...Ei kun jatketaan... :D
99:
--- Lainaus käyttäjältä: Turhan Höpöttäjä - 16.02.2011 kello on 22:36 ---Se oli minun alotus, se "Pää pystyyn eläkelläiset". Uskoisin että tässä ketjussa, niin kuin monessa muussakin, keskustelu karkaa ulos, kun monelta keskustelijalta unohtuu katsoa aloitus ja ketju siitä eteen päin. Sitten napataan sieltä kärkevä mielipide ja joristaan sen ympärillä. Tässä ketjussa oli kysymys, 4000 nuorta jää eläkkeelle vuodessa, joista suurin osa mielen terveydellisistä syistä. Elikkä me kuus kymppiset ei tarvitsisi tuntea "syyllisyyttä" eläkkeelle jäämisestämme. Keskustelu siirtyi sarjaan vähempi osaiset, vastaan riistetyt hyvin toimeen tulevat. Kun keskustelun olisi pitänyt jatkua, mikä nuoria vaivaa. Eikä juttelemiseen pitkistä työurista. Mielestäni kuitenkaan keskustelussa ei ollut mitään poistettavaa ja asiatonta. Ja jos siitä jotakin on poistettu, niin minä en ole kerinnyt niitä lukea. ...Ei kun jatketaan... :D
--- Lainaus päättyy ---
Se oli/on ihan hyvä ketju, jossa tosin keskustelu alkoi käymään turhan kiihkeänä, jolloin osa siitä siirrettiin hiekkalaatikkoon johon ne kuuluvat. Hiekkalaatikosta sitten siirettiin freemannin täysin asiallinen viesti takaisin alkuperäiseen aiheeseen, niin tästä siirrosta freemanni suuttui ja alkoi mesoamaan.
Itseäni tosin hieman ihmetytti että minkä takia hän halusi että asiallinen viesti, jossa hän vastaa alkuperäisessä aiheessa olevaan viestiin, olisi pitänyt jättää hiekkalaatikossa olevaan vänkkäysketjuun täysin erilleen viestistä mihin hän vastasi. ???
ps. nuo "poistetut" viestit voit käydä lukemassa täältä: http://karavaanari.org/index.php/topic,519.0.html
Edit: lisätty linkkejä
99:
--- Lainaus käyttäjältä: Joonas - 16.02.2011 kello on 20:55 ---Dorotea osaa lukea rivienvälistä, oikeassa olet.
--- Lainaus päättyy ---
Oletkos sinä erään kirjailijan kaima? :)
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta