Tekniikkakeskustelut > Käyttö- ja jätevesi

Harmaavesityhjennys napilla tai sisävivulla

<< < (5/15) > >>

88k5:

--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali -  2.04.2013     kello on 23:16 ---Mitens tuo painevaatimus.....  ::)

--- Lainaus päättyy ---

Näkyy olevan 0,2 bar - ei hyvä, ellei laita tyhjennyspumppua  :( Se se on onkelma noissa avautuvissa ventiileissä, pitää laittaa sulkeutuva. Sitten kun vaikka laivassa virta loppuu  :-[

12 v pesukoneesta (onko niitä?) tyhjennysventtiili?

EDIT: tai sitten pelkkä 12VDC solenoidi http://www.partco.biz/verkkokauppa/index.php?cPath=2065_1737&osCsid=9dbqvoc9mkg4og4t6qgolg9ds7
käyttämään pientä luistiventtiiliä (jousipalaoutus)

Hanska:

--- Lainaus käyttäjältä: kuusaan.matti -  2.04.2013     kello on 22:41 ---Mullakin mietintä päällä...
Varmasti semmoinen venttiili on keksitty, pneumatiikka ja hydraulipuolella on, mutta ne on niin pieniä. Voi olla kallis semmoinen vaikka 50 mm putkeen,
Yhdellä solikalla keinusysteemi toimisi vipua kääntelemään,
Vanhoissa autoissa mm valonvaihtokytkin oli semmosella keinulla.

--- Lainaus päättyy ---

5 vuotta sitten yritin rakentaa edelliseen autooni tällä idealla ton tyhjennyksen.Silloi n törmäsin juurikin tohon hintaan, monista firmoista kyselin 12v.  sähköistä venttiiliä.
Hydrauliikka liikkeet olivat ainoita mistä niitä olisi ulkomaantilauksella saanut, hintaa noin 500-600€ (kova hinta johtuu tästä 12v. ohjauksesta,230v. ei maksaisi kuin murto osan) putkikoolle 1,1/2"-1,3/4" ja vielä toinen huono ominaisuus noissa oli todella hidas liike ja paino.
Joten nyt on suunnitteilla tehdä toi käyttö ohjain kaapelilla, alkuperäisestä hanasta käyttö kaapeli ja kahva ohjaamoon.

Vesseli:

--- Lainaus käyttäjältä: MatsOnni -  2.04.2013     kello on 19:36 ---Varmaan on joku viisas tehnytkin. Edellisessä autossani (kabe -08) oli tyhjennys pumpulla ihan vakiona. Tosin katkaisija oli peräluukussa, mutta täytyy myöntää että vähän oon kaivannut tuota ominaisuutta nykyiseenkin (muutapa sitten en olekkaan).

--- Lainaus päättyy ---

Nykyisessä on katkaisija kuskin penkin vieressä ja hyvin tyhjenee, jos jaksaa pumpun jumpsutusta kuunnella. Lopputyhjennys talvella ottamalla säiliön pohjasta tulppa pois. Kaikissa edellisissä oli palloventiili ja vipu kyljessä helman alla. Kahdessa meni venttiili jumiin ja vääntökara poikki.

88k5:
Tyhjennyspumpua tuntuu saavan rahalla  :-X
http://www.vapaa-aika.com/vesi-wc/septitankit/septi-tarvikkeet/dometic-septitankkiin-asennusosa.html

Edit: suljin automatiikka http://www.reimo.com/fi/65241-auto_drain_autom_suljin_valterra_1_5/

0yxxy0:
http://biltema.fi/fi/Veneily/Pumppu/Pilssipumppu/Pilssipumppu-259750/

pienimmälläkin 32l/min, syksyllä sitten pohjaroppu auki niin ei jää jäätyvää vettä särkemään paikkoja. Se muuten kannattaa miettiä tuo jäätyminen miten kestää mikäkin materiaali ja että tyhjenee kokotankki.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View