Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
Nimimerkin valinta
Ipsu:
--- Lainaus käyttäjältä: kaarina - 10.03.2013 kello on 22:39 ---Olisin edelleen kiinnostuntu kuulemaan joatin siitä mistä tämmöinen nimimerkki-käytäntö juontaa juurensa, ja miksi ihmiset haluavat esiintyä nimimerkeillä?
t.Kaarina
--- Lainaus päättyy ---
Koska allekirjoittanut ei halua että mun nimeni googlaamalla löytyy kirjoittamani tekstit. Jos nyt googlaa sanat "Ipsu" ja "karavaanari" saa aika monta osumaa mun kirjoituksiin. Mutta koska esim mun hoitolasten vanhemmat ei tiedä millä nimellä kirjoittelen, ne eivät mun nimeä googlailemalla löydä mitään mielenkiintoista. Ja koska me tehdään myös tukiperhetyötä, en välttämättä halua niidenkään perheiden tietävän miten ja missä vapaa-aikaani kulutan. Kaikille halukkaille toki nimeni kerron ja muutaman orgilaisen se pitäisikin tietää ;)
tsahkali:
Nimimerkki on vähän kakspiippuinen asia. Netissä nimet ja asiat voivat joskus levitä vähän turhankin nopeasti ja laajalle ja niiden väärinkäyttö on turhankin helppoa. Sama tosin on mahdollista myös painetussa mediassa. Esim Hesari ei enää julkaise kirjoituksia nimimerkillä kuin poikkeustapauksessa, kun taas paikallislehdissä nimimerkin käyttö on yleensä vielä sallittua. Mikä on toisaalta hyvä. Jos jollain sopivan nurkkakuntaisella paikkakunnalla alkaa kysellä epäkohtien perään omalla nimellään, alkaa helposti melkoinen puhelin ja postilaatikkoterror i.
pamaus:
Minun nimimerkki syntyi vuonna 1996 Jyväskylän yliopiston kirjastossa. Olin luomassa silloin itselle ensimmäistä sähköpostia yahoolle ja yahoossa kyseltiin sitten käyttäjätunnuksia, eikä oikein viitsynyt omaa nimeä alkaa käyttämään. Siinä sitten pohdin, että mikähän sen nimi voisi olla jne, eikä mitään viisasta tullut mieleen.
Siinä pohtiessa kuului kirjastossa mahdoton pamaus, joku teline siellä kaatui ja siitä se sitten lähti...
relluttelija:
Oma nimimerkkini saattaa ohuesti viitata kalustoon jolla liikun tien päällä, joskus jopa nautin nestemäisenä. Ja sama nimimerkki löytyy myös monilta muilta saiteilta, joten mitä sitä montaa nimimerkkiä miettimään.
retkeilijä:
Kun liityin karavaanarien keskustelupalstalle kysyttiin nimimerkkiä. No mikä ettei. Harkitsin hetken millaisia kysymyksiä, juttuja ja kokemuksiani tulen antamaan saitille ja mieleeni tuli retkeilijä :)
Se kuvaa minua karavaanarina. Retkikohteet ovat luontokohteita, en käytä SFC-alueita, en tule kokoontumisiin, jne. mutta koska käytän matkailuautoa (-vaunua) kuitenkin, niin osallistun mielelläni (varsinkin talvella) keskusteluun.
Osallistun muutamalle toisellekin saitille (harvakseltaan) ja käytän siellä eri nimimerkkejä. Miksikö? Edellä mainitun lisäksi siksi, että teen virheitä, päästän sammakoita suustani, kirjoituksiani voi ymmärtää helposti väärin ja loukkaantua. Voin kirjoittaa myös räväkämmin, pienellä paikkakunnalla leimautuu kylähulluksi. Ja viimeisenä tärkein: mielestäni näin on hyvä, olkoon muut mitä mieltä tahansa 8)
ps. ja saavat ollakin :D
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta