Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

Vaunu vs Auto ja muuta höpinää

<< < (12/50) > >>

Laaga:
Matkailuvaunuilijan ja matkaluautoilijan tavat matkailla on erilaiset. M-autoilijan matkailussa suunnittelu leiriytymisen suhteen poikkeaa vaunuilijasta, pitää ennakoida. Eli käydään kaupassa ennakkoon ei vasta kun ollaan leiriydytty alueelle. Tosin polkupyörällä pääsee vaikka Kölnin eläintarhaan lasten (kahden) kanssa.
Nähtävyydet ja muut voi kiertää reissupäivänä ja leiripäivinä ollaan aloillaan ja nautitaan uima-altaista ja muusta oheistoiminnoista.

Haapaniemen Paroni:

--- Lainaus käyttäjältä: kahtaenvaihda - 10.03.2013     kello on 08:49 ---Minäkin olen joskus seurannut, a-autoilija tulee. Purkaa tavaransa ,sit se lähtee kauppaan tai nähtävyyksille se kerää tavaransa jne jne jne  ::)

Taas se a-vaunuilija tulee ja purkaa tavaransa , sit kun se lähtee johonkin se jättää ne tavaransa siihen  :P Tulee takaisin niin on paikka tallessa edelleen.  Thumb

--- Lainaus päättyy ---
Just näin Thumb

Turhan Höpöttäjä:

--- Lainaus käyttäjältä: Laaga - 10.03.2013     kello on 12:28 ---Matkailuvaunuilijan ja matkaluautoilijan tavat matkailla on erilaiset. M-autoilijan matkailussa suunnittelu leiriytymisen suhteen poikkeaa vaunuilijasta, pitää ennakoida. Eli käydään kaupassa ennakkoon ei vasta kun ollaan leiriydytty alueelle. Tosin polkupyörällä pääsee vaikka Kölnin eläintarhaan lasten (kahden) kanssa.
Nähtävyydet ja muut voi kiertää reissupäivänä ja leiripäivinä ollaan aloillaan ja nautitaan uima-altaista ja muusta oheistoiminnoista.

--- Lainaus päättyy ---

Eikös sitä siinä vaiheessa ole jo otettu piristeitä. Joten ostoksille mennään fillarilla tai taksilla. Onhan se tietysti melkonen suunnittelu ja funtsiminen jos ennen leiriytymistä meinaa käydä kaupasta ostamassa ilta ja aamupala tarpeet.  ;D

Haapaniemen Paroni:
Kyllä meillä pakataan ruokatarvikkeet valmiiksi jo kotipihassa ja tehdään joku ruoka valmiiksi kotona jotta ei tartte sit ruveta väsämään vaunussa ruokaa muuta kuin lämmittää lidl uunissa,paitsi jouluna tehtiin karjalanpaisti vaunussa :D Ja koffitkin haetaan ennen lähtöä jotta kun pääsee alueelle,niin ei tartte muuta kun olla vaan ja nauttia elämästä :D Eikä tartte ekana lähteä kauppaan :)

ihaa:

--- Lainaus käyttäjältä: Turhan Höpöttäjä - 10.03.2013     kello on 13:49 ---Onhan se tietysti melkonen suunnittelu ja funtsiminen jos ennen leiriytymistä meinaa käydä kaupasta ostamassa ilta ja aamupala tarpeet.  ;D

--- Lainaus päättyy ---

Noin se meillä ainakin menee, toki jos leirintäalueen lähistöllä on hyvä ruokapaikka niin me voidaan käydä siellä jopa syömässä ja auton luona ulkona nautiskellaan vain aamupalat, kahvit ja välipalat mutta on sitä ruokailtu myös autossakin, lomailu meillä on sitä että ollaan vain lasten kanssa, ei siis ruokaa laittaen, harvoin siinä auton ympärillä viihdytään vaan ollaan joko uimassa tai huvipuistoissa.

Ei minusta ole auton vierelle aurinkoa ottamaan.  :D

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View