Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot
Uusi matkailuauto on aika keskeneräinen
joo o:
--- Lainaus käyttäjältä: MatsOnni - 6.03.2013 kello on 10:41 ---En ole huomannut pohjasuojalla olevan merkitystä kuumissakaan olosuhteissa. Sen sijaan moottori pysyy puhtaampana, lämpiää talvella nopeammin ja ehkä, kenties, mahdollisesti vaikuttaa myös meluun vähentävästi. Ja viiateista pelkästään mun kokemukset.
--- Lainaus päättyy ---
Transportterissa on kanssa alasuojapelti, mikä estää kaiken muunki ja myös lumen pakkautumista moottoritilaan Thumb täällä mettässä kun on aina lunta.
Oooppelissa ei ole ja jos kinokseen ajaa niin keväällä vasta lumet sulaa moottoritilasta Thumbd
remppa:
--- Lainaus käyttäjältä: LMC-99 - 7.03.2013 kello on 09:09 ---Asiasta en mitään tiedä mutta kommentoin silti...tuo alasuoja on hyvä talvella pakkasta ja viimaa vastaan ja kesällä hiekka "puhallusta vastaan.
Mutta tuohon talvella hajoamiseen,tuli vain mieleen että oliko huohotin putkessa eristystä ,se kun pakkaa talvella viiman vaikutuksesta jäätyä, ja sen puuttumisesta on tainnut moni auton omistaja maksaa kallisti.
--- Lainaus päättyy ---
Se huohotinputken eristyskin kuuluu myyjän tehdä. On niitä tehty aikoinaan esim. rintajoupin myymiin autoihin, ja moneen muuhunkin.
jus66si:
Meillä oikeestaan tehty vain pakollisia kuvioita.
Caravankaapeli ( Säästö kareilta)
Pakoputki (motonet itse asennus)
Akut (2x100 Ah Motonet itseasennus)
Kuolleen kulman peilit.(itse asennettu)
Etupään iskunvaimentimet ( Hml Autokeskus)
Sekä yläp tukilaakerit ja pohjaanlyöntikumit (Hml autokeskus)
Talvirenkaita kaksi sarjaa (toinen tuli vantehien mukana)
Käytetty peltivannesarja
Muutamat lisäledivalot (itseasennettuna) Alkuperäiset valot on edelleen myös käytössä silloin kun haluaa "valoa".
Lisävalot eteen ( asennus itse)
Kokolattiamatto (itseasennettuna)
Asunto-osan oven uudelleen verhoilu nahalla. Vanha auringon rapeuttama pinta lensi sisälle kun nykäisin oven kiinni. Ny on hieno musta ja oma designia sekin.. (naapuri kehui, kun on rockimiehiä)
Huohottimen eristys.(Itse)
Takapuskuri ja takavalot, (harmittavan kolarin seurauksena, itseasennus,osat Hml Autokeskus, Fennia)
Suihkuhanaan erillinen katkaisija ja hanan korjaaminen (itse)
Uusikin hana on komeron perällä mutta ei passannut reikään ja vanha hana hienompi joten korjasin näin.
Imuri,ei mikään rikkaversio, pieni ja hlevetin kovääninen. Antaa oikean tehokkuuden imagon. Evakuoitu vaimon sisarelta kun oli niin sopiva matkailuautoon ja meinasi nakata roskiin. Huolsin ja puhdistin moottorin itte petonipölystä.
Navigaattori. Joulupukki pommina sen pudotti. Kerran Oulussa koitti natsi ajattaa väkisin pyörätielle. Väittelyn jälkeen suljin pulputtavan virtuaalikartturin hanskalokeroon. Ja ajelin ihan vanhasta muistista. Oi niitä aikoja kun oli vain kartta ja kompassi.
Aggregaatti/naapurinkarkotin.
Vaimo sai postimyyntihepulin ja tilasi varmuuden vuoksi riittävän ison :-\ Jos pakkaa mukaan järkyttävän kokoisen sähkötyökalusarjan, voi korjata vaikka naapureiden autoja,tai tehdä pikku urakoita. Käy läskijumpasta kun lykkää vaikka caravanaluetta ympäri etsiessä sopivaa piiloa melulähteelle.(Kiinalainen ylellisyys työntökahva ja pyörät) Kun pistää työntäessä käyntiin tulee offroad äijämeninki ja pikkupojat haluaa vetää sitä pitkin peltoa. Jos naapurilla on samanlainen möhkö, voi järjestää vaikka ajot. Palkintona sixpacki.(hikihän siinä tulee)
Ilona voi tarjota sähköä vaikka naapurinkin akuille jos ei ole puskissa omaa rutkutinta mukana.
Pohjalevystä tai roiskeläpistä ei ole havaintoa. Jääneet varmaan edellisen omistajan talliin. Katsastusmiehen riemu, kun koittaa naakia kaikki vuodot joita se ei löydä.
Astinlauta nimeltä "tanan lortto", ratas rikki. Ei löydy mistään puljusta sopivaa. Toimii lihasvoimalla kesäisin. Laastaripaketti ja tiikeribalsami pakollinen lisävaruste. Kun muutaman kerran vetää auki ja lykkii kinni, tykkää iskias gutaa. Nimimerkki "Aina Likanen".
Ei ole töllöä. Jos haluaa ohjelmaa ikkuna auki ja pää ulos "avaraan luontoon". Tietsikka on mokkulamalli "ei kenttää". Voi pelata pasianssia tai järjestellä kuvia.Tai kattoa DVD elokuvia.
Viksu menee ongelle, niin säästyy yksi kauppareissu.
Kahvit tehdään kuten muukin ruoka kaasuliedellä. Uunit on kotona. Kun hellaan pussautetaan tulet, lapset kattelee ihan hiljaa.Ottaa yleensä kirjan ja alkaa lukea En tiedä mistä johtuu.
Pullat ostetaan kaupasta tai painitaan ennen lähtöä.
Kun on reissulla, ei vaimonkaan kuulu vääntää känttyä.
Autossa on vanha kasettisoitin+ 6levyn cd packi. Sitä soitellaan jos jaksetaan. Mukavampaa dieselin ääni ja vaimon jutustelu.
Reissussa grillataan jos löytyy puita ja kiviä. Lapio ja kirves on perusvarusteet.
Ja autohan on Hymer. Jossa on kaikki mukavuudet :-X
Opa:
--- Lainaus käyttäjältä: jus66si - 9.03.2013 kello on 14:00 ---Aggregaatti/naapurinkarkotin.
--- Lainaus päättyy ---
Tuossa olen juuri samaa mieltä, vaikka itselläni on "Hondan hiljainen", niin en sitä kyllä käynnistä edes omaksi iloksi ellei ole todellista tarvetta. Naapurin ollessa näköetäisyydellä en takuulla käynnistä ellei yhdessä sovita että nyt tarvitaan sähköä ihan oikeasti.
--- Lainaus käyttäjältä: jus66si - 9.03.2013 kello on 14:00 ---Ei ole töllöä. Jos haluaa ohjelmaa ikkuna auki ja pää ulos "avaraan luontoon".
--- Lainaus päättyy ---
Ehkä en pääse lomailemaan niin paljon että olisi aika käynyt pitkäksi ilman telkkaria, ja ehkä se on myös pysähdyspaikan valinnasta kiinni. Telkkari on niin arkinen juttu että sen mielellään unohtaa lomalla. Mutta ymmärrän kyllä niitä joilla lomasta on tullut arkea, silloin telkkari on varmaan ihan hyvä juttu.
--- Lainaus käyttäjältä: jus66si - 9.03.2013 kello on 14:00 ---Reissussa grillataan jos löytyy puita ja kiviä. Lapio ja kirves on perusvarusteet.
--- Lainaus päättyy ---
Vaikka lapio ja kirves johtavatkin lähes vääjäämättä jokamiehen oikeuksien ulkopuolelle, niin oikein käyttetyinä ne kyllä puoltavat puskaparkkilaisella paikkaansa. Tulipa kerran hinkattua pienellä pokasahalla poikki kohtalaisen kokoinen tervarosoinen petäjä. Siinä vaiheessa kun se kaatua rysähti nurin, tuli mieleen että olihan tämä nyt varmasti metsähallituksen maata, - ja teko suorastaan metsänhoidollisesti välttämätön. Oli kuitenkin ilo heitellä iltahämärissä tervaksista pilkettä nuotioon, ja paljon jäi puuta vielä seuraavillekin.
jus66si:
Se muuten on tervastuli kaunis tuli. Palaa punertavalla liekillä. Ja syttyy ilman ihmeitä.
Monesti on tullut suunniteltua, että nyt ostan sen grillin. Vaan aina tuppaa siten jäämään.
Viime kesänä yövyttiin Ranuan eläinpuiston campingalueella tuli kanssa pistettyä tulet sinne tulistelupaikan kaivonrenkaaseen. Pian oli mukava porukka nuotiomakkaralla jutustelemassa reissuistaan. Nuotiolla näyttää olevan edelleen sellainen ihmisiä lähentävä vaikutus, vaikka teknologia on jo yltänyt automatkailuunkin.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta