Matkailukeskustelut > Matkailu ulkomailla

Italian ympäristömaksu

(1/4) > >>

seppoko:
Surfailin Italian turismisivustolla, niin löysin tuollaisen ympäristömaksujutun isoihin/vanhoihin kaupunkeihin:
Tekstikuva kahdessa osassa, kun muuten olisi ollut liian iso ladattavaksi

tsahkali:
http://www.italiantouristoffice.se/sv/i/14.html

Fenix:
Tästä näkyy olevan sangen heikosti tietoa suomeksi. Googlaamalla löytyi lähinnä muilta keskustelupalstoilt a viestejä, että joku on saanut sakot (94-115€) tuon ZTL-alueen vuoksi.

Siispä lyhyt käännös ja vähän lisäinfoa muualta luetusta, jos joku ei tuota naapurimaan kieltä osaa:

Monissa Italian kaupunkien historiallisissa keskustoissa on ilmansaasteiden vähentämiseksi rajoitettu ajoneuvoliikennettä . Tämä merkitään liikennemerkillä. Mikäli sinulla ei ole erillistä lupaa ohittaa merkkiä saat joka ikisestä ohituskerrasta sakon, joka on noin 100€ suuruinen. Sakko on ajoneuvokohtainen, joten auton omistaja selvitetään rekisterinumeron perusteella valvontakameran kuvasta.

Luvan ZTL-alueelle ajamiseen myöntää paikallinen poliisi. Sen voi saada, jos esimerkiksi hotellisi sijaitsee alueen sisällä, mutta ilman varsinaista pakollista asiaa alueelle lupaa ei myönnetä. Jos siis asustat hotellissa ko alueen sisäpuolella kannattaa pyytää hotellilta apua tuon vyöhykerajan kanssa. Useimmiten riittää, että hotellista ilmoitetaan rekisterinumerosi poliisille, niin sakkoja ei tule (tämä on tosin syytä varmistaa paikanpäällä).

Jos olet matkassa vuokra-autolla, viranomaiset selvittävät vuokrayhtiöstä kenellä ajoneuvo on sillä hetkellä ollut ja kotiisi tulevan sakon lisäksi vuokrayhtiö veloittaa noin 50€ selvitysmaksun, joka veloitetaan suoraan vuokraajan luottokortilta.

Joissain kaupungeissa on myös ECOPASS merkkejä, joilla ajamista rajoitetaan, mutta niille oikeuttavan maksun voit maksaa mm joillain kioskeilla.

Alan:
Luin tuossa kaupunkilistaa läpi... en keksi, mihin tarvitsisi ajella keskustaan ainakaan matkailuautolla, Rooman vyöhykkeen laajuutta en tosin googletellut.

Italiassa kaupunkien keskustat tahtoo olla sellaisia, että sinne ei juuri kulkineella sovi. Ne, mitkä noista on tuttuja, niin ainakin alueet mahtaa sijaita kaupungin keskustojen ulkopuolella.

caddis:

--- Lainaus käyttäjältä: Alan -  8.02.2013     kello on 07:30 ---Luin tuossa kaupunkilistaa läpi... en keksi, mihin tarvitsisi ajella keskustaan ainakaan matkailuautolla, Rooman vyöhykkeen laajuutta en tosin googletellut.

Italiassa kaupunkien keskustat tahtoo olla sellaisia, että sinne ei juuri kulkineella sovi. Ne, mitkä noista on tuttuja, niin ainakin alueet mahtaa sijaita kaupungin keskustojen ulkopuolella.

--- Lainaus päättyy ---

Tuossa ilmeisesti Rooman vyöhykerajat: http://bit.ly/WULFRs Kävin Roomassa pari viikkoa sitten ja pongasin vain 2kpl asuntoautoja violetin vyöhykkeen sisäpuolelta. Mitäpä niillä siellä tekisikään, koska parkkipaikan löytäminen on mahdotonta.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View