Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin elektroniikka

Saksantuontiautossa satelliittisysteemi,toimiiko suomessa?

(1/1)

seppo2007:
Mahdollisesti tulossa autonkottero,jossa valmiiksi asennettuna autom.satelliittisy steemi telkkareineen.toimi iko suomessa vai onko kallis koriste.Entäpä telkkari,voiko sekin olla mallia joka ei esim tue tekstityksiä....etc?kommenteja ja kokemuksia kaivataan.

seppo

tsahkali:
Kaiken tietää varmasti vain kokeilemalla. Ainakin voit katsella satelliitteja. Näet Eurosportin ja Formulat saksankielisellä selostuksella.  ;D Jos siinä on kortinlukija voit Euroopanmatkoille hommata, mikäsen nimi nyt olikaan, kortin, jolla näet koosteen Suomen pääkanavista. CanalDigital tuskin näkyy, koska niillä on ollut tapana naittaa viritin ja kortti yhteen ja se toimii vain tiettyjen virittimien kanssa, jotka ovat hyväksyneet.
Telkkarin toiminnan täällä, näkee vasta täällä, ellet saa speksejä jostakin. Jos tv, sat-viritin ja ohjain on integroitu samaan laatikkoon, seon sitten siinä ja voi vaan pitää peukkuja.

Alan:
En ole hirveästi yrittänytkään, mutta aika heikosti tuo kotipihassa toimi. Jotain näkyi. Mulla auto -09 ja täysautomaattilauta santenni.

Mua ei haittaa, kun on reissussa mahdollista käyttää, jos viitsii viritellä. Toki autossa on normaali digi-tv -antennikin, eli vain se lautanen saattaa olla "koriste". En katso paljoa tv:tä, joten en ole hirveästi tuohon asiaan keskittynyt. Vielä.

käpynotko:
Soommoro!

Itse otin omastani pois , boxi tosin oli analoginen.
Ymmärsin että ei paljon Suomen puolella näy.

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: käpynotko - 25.01.2013     kello on 20:13 ---Itse otin omastani pois , boxi tosin oli analoginen.
Ymmärsin että ei paljon Suomen puolella näy.

--- Lainaus päättyy ---

Ai hitto, tuo on totta. Täällä sillä ei enää tee mitään, mutta keskiEuroopassa kyllä. Joskus kun viimeksi vilkaisin kanavalistoja, niin, yllätys yllätys, analogisten määrä oli kasvanut! Ovat kai juuri saksalaiset nostaneet metelin asiasta.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View