Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
Vaunu sitten vaihtui :)
helles:
siinä varmaan syy kovaan kulutukseen,en kattonut paineita.vaunussa pitäisi olla n.4,2bar ja autosta ei olla katsottu.
mjo33400:
--- Lainaus käyttäjältä: helles - 22.02.2011 kello on 18:02 ---siinä varmaan syy kovaan kulutukseen,en kattonut paineita.vaunussa pitäisi olla n.4,2bar ja autosta ei olla katsottu.
--- Lainaus päättyy ---
Kyllä se talvikylmä siihen myös vaikuttaa ja enemmän kuin rengaspaineet mielestäni.
helles:
kova talvi-ilma,huonot rengaspaineet ja vaunun katolla runsaasti lunta (paino),ehkä siinä syyt "kovaan" kulutukseen.mielenk iinnolla odotan kesäkulutusta.
Jushi69:
--- Lainaus käyttäjältä: helles - 22.02.2011 kello on 18:02 ---siinä varmaan syy kovaan kulutukseen,en kattonut paineita.vaunussa pitäisi olla n.4,2bar ja autosta ei olla katsottu.
--- Lainaus päättyy ---
Oma ohjekirja antaa lukemat 3.2 baria.Laitoin varmuudeksi 3.5 niin ei heilu.Mistä olet saanut noin kovat paineet??
Kyllä tuollasen yli -20 asteen pakkanen ajoviiman kanssa aiheuttaa laakereiden rasvan jähmettymisen joka vastaavasti aiheuttaa lisäkuormaa moottorille>lisää polttoainetta.
Mutta tätä kompensoi hiukan moottorin parempi hyötysuhde turbomoottoreissa viileämmän ilman happimäärä joka antaa lisää tenkua sekä pakkasilla olematon tuuli joka kesällä on todellakin kulutusta nostava tekijä.
99:
--- Lainaus käyttäjältä: Jushi69 - 22.02.2011 kello on 22:30 ---Oma ohjekirja antaa lukemat 3.2 baria.Laitoin varmuudeksi 3.5 niin ei heilu.Mistä olet saanut noin kovat paineet??
--- Lainaus päättyy ---
Omassa detskussa suositus on tuo 4,2bar. Joten ei mikään ihmeellinen paine yksiakseliselle ;)
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta