Tekniikkakeskustelut > Kaasulaitteet

Kaasulaitteiston tarkastu/testaus

<< < (5/31) > >>

AnneN:

--- Lainaus käyttäjältä: norlet -  8.04.2013     kello on 07:00 ---Ihan on oikein testit mennyt ja kyllähän se on tuossa pakkasessa tuo testikin haastava kun samantien jäätyy.... Autohan ei sit kaasua ajamiseen tarvii (ellei oo sit "omia pelle peloton" kytkentöjä) ja asumisvedet on sisätiloista poissa. Kannattaahan se testi vielä tehdä kun on lämmenpää keliä ni saa varmuuden siitä vuodosta. Sen kun lasket menemään kuin peltikatolta :D saapahan autokin maistiaisia tulevista kesänreissuista Thumb

--- Lainaus päättyy ---
Pitää katsoa uudestaan kun ehdin sitä vuotoa. Letkut näyttivät ihan ok noin nopeasti illalla tarkasteltuna. Mutta en vielä muistanut katsoa sitä letkun merkintää- jos alkuperäinen on siis 10v vanha. Ja tarkastanpa sitä tiivistettäkin paineensäätimessä.
Kiitti vinkeistä.

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: AnneN -  8.04.2013     kello on 07:12 --- Ja tarkastanpa sitä tiivistettäkin paineensäätimessä.

--- Lainaus päättyy ---

Tiiviste on pullon puolella. Se pitäisi katsoa aina kun pullon ottaa vastaan.  Juu, en minäkään aina.  ;D

tahko:

--- Lainaus käyttäjältä: kimi -  7.04.2013     kello on 23:36 ---Letkun ikä saa olla korkeintaan 10v,.

--- Lainaus päättyy ---

Onko näin, siis kuka määrännyt tälläisen pykälän. En ole tälläisestä rajoituksesta kuullut eli ei merkitse sitä etteikö näin olisi. Suosituksia kyllä on moneen lähtöön.

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: tahko -  8.04.2013     kello on 12:48 ---Onko näin, siis kuka määrännyt tälläisen pykälän. En ole tälläisestä rajoituksesta kuullut eli ei merkitse sitä etteikö näin olisi. Suosituksia kyllä on moneen lähtöön.

--- Lainaus päättyy ---

Tuollainen juttu on kiertänyt jo vuosia muttei wanhassa autossa silti koskaan letkuja tarkastettu. Tukesin suositus on vain 5v.

Haapaniemen Paroni:
"Käytä nestekaasua oikein" -opas - Tukes kannattaa lukea ;)

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View