Matkailukeskustelut > Matkailu ulkomailla
Maat tai kohteet, joihin en halua matkustaa
sipu:
arabimaat kuten irak,bakistan ym talibanimaat
romaniaankaan en menis enkä muihinkaan filunkimaihin
joissa saa pelätä omaisuuden ja varsinkin henkensä puolesta :(
ja lentopelkoa potien
en menis minnekkään lentäen
tai jos joskus uskaltaisin lentsikkaan mennä
niin joku ihan pien lentomatka vain , mut mieluusti ei sitäkään ::)
Aippe:
Kyllä minä tuon Jenkkilän ja Israelin jätän väliin vaikka mikä olisi. Muutoin ei muita maita tule mieleen mihin olen matkustuskiellon itselleni asettanut.
ihaa:
Näköjään sain "kunnian" olla aiheen aloittajana (jota en ole itse otsikoinut) niin sanottakoon että on helpompaa sanoa maat minne haluaisin mennä; mulle riittää pohjoismaat ja jos joku muu maa pitäisi mainita niin Ranska, vaimo haluaa kuulemma nähdä sen tornin siellä.
sipu:
--- Lainaus käyttäjältä: ihaa - 5.01.2013 kello on 18:11 ---Näköjään sain "kunnian" olla aiheen aloittajana (jota en ole itse otsikoinut) niin sanottakoon että on helpompaa sanoa maat minne haluaisin mennä; mulle riittää pohjoismaat ja jos joku muu maa pitäisi mainita niin Ranska, vaimo haluaa kuulemma nähdä sen tornin siellä.
--- Lainaus päättyy ---
sit me voitais lähtee peräkanaa
mä vaimos kaa samaa mieltä
kans haluun nähdä sen
sekä nämä pohjoismaat Thumb
niissä on kuitenkin turvallista kulkea
en nyt tarkota nyt mitään vuoristoteitä
joihin en taida uskaltaa mennä / en uskalla :o
sillä toi norjakin ois ihana paikka kävästä
mutta on vaan hirween kallis
ja täys kauheita vuoristoja Thumbd
piti kerran kävästä tuolla norkammis
mutta mulle tuli pupu pöksyyn
poden ihan kaameeta korkeanpaikankammot usta
jo kolilla huipas niin ,että meinas koko koli alkaa pyörimään
ja tuolla kalttakeinossa ym tuli pienet paniikit
kun isäntä sanoi että kuvaa nyt videolle
kun lasketeltiin jyrkkää rinnetietä sinne kylään
nooh nyt en ole vama mikä kaltta sen kylän nimi oli
mutta en kuvannut
olin melkein löysät pöksys
hui ku pelotti niin turkaleesti :'(
toisaalta taas olaan oltu levilläkin laskettelemassa
ja siellä katsoin vain horisonttia huipulla ja laskiessa edessä olevan selkää :)
Alan:
^^
Olet aiheen aloittaja, kun viestisi oli ensimmäinen, joka oli tarpeeksi "sivuraiteella". Softa toimii näin; en pysty laittamaan omaa viestiäni ensimmäiseksi.
-------------
Matkailu avartaa, suosittelen. Ja omien rajojen ylittäminen se vasta ihmistä kehittääkin. Ittekin olen mielestäni vielä noviisi, mutta yritän kehittyä joka reissulla.
Sipu kirjoitti minusta hyvin tuosta turvallisuuspuolest a ja uskalluksesta, niissä ne useimpien todelliset syyt ovat. Lentopelko on ikävä juttu eikä suinkaan mikään heikon ihmisen ominaisuus; vanha "sota"kaverini sanoi, että pelkää siksi, ettei saa olla itse puikoissa. Armoton crossi- ja kelkkakuski, muutenkin piinkova ja rohkea kaveri.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta