Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta

Rengas inventointi

<< < (5/6) > >>

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 -  7.01.2013     kello on 12:25 ---Täh  :o
Ai-nythämmää-hogaasin..  :laugh: :laugh:
Ei tuohon 6 (tai 7) pyöräseen ole ikuna renkaita vaihettu.. 53tkm alkuperäisillä  Thumb Taitaa mennä 6. vuosikin ikänsä puolesta kun pintaakin yli 6mm - tosin kaikki on/ollut jo edessä..

--- Lainaus päättyy ---

 :D  Juu. Kuten jo monesti sanonut, hirvee kesto on taas Micheliinissä....  Sinä kun vielä voit ajaa kaksi täysin sileäksi!  :D

ose:

--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali -  7.01.2013     kello on 13:05 --- :D  Juu. Kuten jo monesti sanonut, hirvee kesto on taas Micheliinissä....  Sinä kun vielä voit ajaa kaksi täysin sileäksi!  :D

--- Lainaus päättyy ---
Mulle katsuri kerran väitti että sileät paripyörät ei kuulu pakuun, vain kuorkkiin.

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: ose -  7.01.2013     kello on 13:18 ---Mulle katsuri kerran väitti että sileät paripyörät ei kuulu pakuun, vain kuorkkiin.

--- Lainaus päättyy ---


16 §
Auton, auton perävaunun ja hinattavan laitteen renkaat

1. Auton etupyörissä ei saa käyttää renkaita, joiden puutteellinen tasapaino voi haitata ohjausta. ‹Kulutuspinnan› pääurien syvyyden tulee auton, auton perävaunun ja sellaisen hinattavan laitteen renkaissa, jonka suurin sallittu nopeus on suurempi kuin 40 km/h, olla vähintään 1,6 mm. Akselilla, jolla on paripyörät, tämä vaatimus ei koske molempia pyöriä. Pääurilla tarkoitetaan leveitä uria renkaan ‹kulutuspinnan› keskialueella noin kolmen neljänneksen leveydellä ‹kulutuspinnasta›.

2. Henkilöautossa (M1-luokka), jonka kokonaismassa on enintään 3,5 tonnia, ja pakettiautossa (N1-luokka), kokonaismassaltaan enintään 3,5 tonnin erikoisautossa sekä kokonaismassaltaan yli 0,75 tonnin ja enintään 3,5 tonnin perävaunussa (O2-luokka) on joulu-, tammi- ja helmikuun aikana käytettävä talvirenkaita, joiden ‹kulutuspinnan› pääurien syvyys on vähintään 3,0 mm. Talvirenkaita ei tarvitse käyttää:

a) paripyörien molemmissa pyörissä;

b) auton tai sen perävaunun valmistukseen, maahantuontiin, kauppaan, korjaukseen tai katsastukseen liittyvissä tilapäisissä enintään 20 kilometrin pituisissa siirroissa;

c) museoajoneuvossa;

d) sellaisessa autossa tai sen perävaunussa, johon talvirenkaita ei ole saatavissa.

vaanari61:
Mutta ei ole järkevää käyttää paripyörissä eri ympärysmitan omaavia renkaita.

Renkaat kuluu nopeammin, vierintävastus kasvaa ja kulutus nousee.

Kaikki nuo hieman hiusten halontaa mutta totta.

Ja omaa ja toisten turvallisuutta kun ajattelee himpankin, paree ajaa vaan kunnon renkailla.

cvan:

--- Lainaus käyttäjältä: honkte -  6.01.2013     kello on 17:11 ---Sen takia minäkään en poista vanhoja renkaita vanteilta kun rengastyö maksaa vanhaan renkaaseen saman kuin uuteenkin ja joku ajaa pakettiautossa nuo vanhat renkaat loppuun.

--- Lainaus päättyy ---
ostimpa omat rengas koneet   8)

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View