Matkailukeskustelut > Matkailu ulkomailla
Saksaan kesällä Matkailuautolla
Alan:
Hollanti ja Saksa on kivoja ja huolettomia maita reissata, ja hintataso on miellyttävä.
Ainoa, joka suomalaista saattaa vähän siepata, on ei-mitään-ilmaiseksi tyylin hinnoittelu, eli kaikesta saat maksaa, ellei sitä nimenomaan ole ilmaiseksi mainittu. SFC:n alueiden reilukerhomeininki on etenkin hollantilaisista, vuosisatojen ajan kauppaa tehneistä, kaukana. Hinnat nyt ei välttämättä ole kalliita, mutta tuo tyyli... alkaen erikseen maksavista suihkuista ja kaikenlaisista polettisysteemeistä .
Amstel ja Grolsch ovat muuten Hollannin kaupoissa samalla hintatasolla kuin rivioluet satamakaupassa, kannattaa kopata muutama lava mukaan jo sieltä, jos sattuu suutä miellyttämään. Jälkimmäinen on vähän maukkaampi, edellinen vaaleampi.
88k5:
--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 4.01.2013 kello on 22:39 ---..
Ainoa, joka suomalaista saattaa vähän siepata, on ei-mitään-ilmaiseksi tyylin hinnoittelu, eli kaikesta saat maksaa, ellei sitä nimenomaan ole ilmaiseksi mainittu. SFC:n alueiden reilukerhomeininki on etenkin hollantilaisista, vuosisatojen ajan kauppaa tehneistä, kaukana. Hinnat nyt ei välttämättä ole kalliita, mutta tuo tyyli... alkaen erikseen maksavista suihkuista ja kaikenlaisista polettisysteemeistä .
..
--- Lainaus päättyy ---
Joo, tuosta viime kesänä havaintoa - muissakin maissa. Lataus/luottokortin saa respasta tullessa, johon voi ladata "suihkuvesiä", jne.. toimii kulkukorttinakin. Poislähtiessä sitten tasataan tili.. Sinänsä ihan ok: ne maksaa, jotka käyttää. Mutta kyllä ne investointikulutkin on hinnoissa :-\
Hollannissa muuten löytyy mukavia mini-kämppäreitä, vierasvenesatamia, joissa stellplats, mutta voivat aika kiven alla mihin mahtuu "pareittain" ja toinen vielä yhdistelmällä. Se on maatilkut aika kortilla vesien välissä siellä ;D
olalaa:
Ensi viikonlopulla Turun karavaan messuille varaamaan tuo laivamatka.Kumpihan alennus kortti kannataa hommata reisuun ACSI tai Camping key europe tai jokin muu ?
88k5:
^
Jos ennen Juhannus/heinäkuun (LowSeason) vaihdetta tulette pois ACSI kannattaa homma - kirjasta revittävä nimellä varustettu "kuponki", ei oikea kortti..
Sen sijaan CKE (Campig Key Europe) ja CCI (Camping Card International eli kansainv. leirintäkortti) ovat enempi henkilökortin/passin korvikkeita. Eli käyvät sisäänkirjaumisessa sekä "panttina" passin sijaan. CKE mainostaa "luottoaan" eli sisältää jonkinlaisen vakuutuksen/takauksen, että maksu voi tapahtua lähtiessä.. CCI:llä saa etelässä n. 10% rabatin, ja kait CKE:lläkin.
CKE:n erityisominaisuus on, että passi- ja henkilötiedot ovat siinä sähköisessä muodossa, eikä kirjoitustehtäviä tarvita vaan lukulaite hoitaa homman ;). Hyvin monessa Ruotsalaisella ja Tanskalaisella kämppärillä tuo on ainoa tapa kirjautua - siksi pakkomyyvät korttia..
seppoko:
Yleensä ACSI alennuskortti riittää pantiksi. Joissakin paikoissa tarkistetaan ja/tai kopioidaan passi. Tuohon ale-korttiin kun voi kirjoittaa vaikka Mikki Hiiri.
Eikös CCI kortissakin ole joku vastuu vakuutus.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta