Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut
Nettikaravaanista poimittua (m-vaunut).
HiTec:
--- Lainaus käyttäjältä: TLP - 7.02.2017 kello on 11:38 ---Onko muuten sama ? https://www.nettikaravaani.com/dethleffs/740-tk/1470700
Ainakin samanlaiset pyörätelineet...
--- Lainaus päättyy ---
No ei ole lähellekään sama, eikä edes samanlaiset telineetkään. Tuossa on edessä 2x ja takana 3x pyöräpaikka, avk:ssa toisinpäin. Myös sisustus on melko totaalisestikin erilainen, tässä parivuode keskellä, kerrossähgyt päädyssä, avk:ssa kerrossänky keskellä ja saarekevuode päädyssä, jne... 8)
TLP:
--- Lainaus käyttäjältä: HiTec - 7.02.2017 kello on 11:50 ---No ei ole lähellekään sama, eikä edes samanlaiset telineetkään. Tuossa on edessä 2x ja takana 3x pyöräpaikka, avk:ssa toisinpäin. Myös sisustus on melko totaalisestikin erilainen, tässä parivuode keskellä, kerrossähgyt päädyssä, avk:ssa kerrossänky keskellä ja saarekevuode päädyssä, jne... 8)
--- Lainaus päättyy ---
No en katsonut noin tarkasti, ilmeisesti pyörähulluja omistajia on useampikin tuossa Detskun mallissa :P
Joko:
--- Lainaus käyttäjältä: TLP - 7.02.2017 kello on 11:54 ---No en katsonut noin tarkasti, ilmeisesti pyörähulluja omistajia on useampikin tuossa Detskun mallissa :P
--- Lainaus päättyy ---
Kyllä siinä avk vaunussa on kerrossängyt päässä eikä mitään saarakevuodetta. Parisänky keskellä mutta ei ole sama. Kuiteskaan. Pointtina vain se että 24900e pyynti ei ole kaukana siitä mitä on tuollaisen kohta 3 vuotta vanhan 740 camperin MYYNTIHINTA. Pyytäähän voi mitä vain mutta minä ainakin näen mitä tuollainen suunnilleen saksassa maksaa. Aivan pöllöjä ihmiset kyllä noista makselee. OLikohan 99vm 650 hobby ympärivaurioituneen a (reikiä ja lommoja yms.) meni yli 6000e hinnalla. TUollahan saa samanlaisen hakea yksityiseltä ehjänäkin. Noissa sitten on vaurioiden lisäksi vielä kaikki mahdolliset muut viat. Tuossa camperissa nyt tuskin paljoa vielä on kun on noin uudehko mut aina käytössä jotain tulee. Jos laskee karkeasti että korjaamiseen muutama tonni ja parin viikon "harrastetyöt" niin eipä siitä minusta voi 20ke maksaa että hommassa mitään järkeä olisi. Toki budjettia tasaa se kun myy nuo pyörätelineet ekaksi hiiteen ;D Tosin takateline pitää ensin oikaista ennenkuin voi myydä. Mut kuten sanoin niin 15-16ke meinaan tarjota kunhan ehdin käydä katsomassa. Tuo on juuri sillä pohjalla mitä halutaan joten puoli tosissaan voi tarjousleikissä olla. EIkä siinä mitään jos joku haluaa maksaa enemmän tuskin tuo viimeinen vaunu on mitä avk:lle tulee Thumb
Ossi66:
--- Lainaus käyttäjältä: Joko - 7.02.2017 kello on 12:09 ---Kyllä siinä avk vaunussa on kerrossängyt päässä eikä mitään saarakevuodetta. Parisänky keskellä mutta ei ole sama. Kuiteskaan. Pointtina vain se että 24900e pyynti ei ole kaukana siitä mitä on tuollaisen kohta 3 vuotta vanhan 740 camperin MYYNTIHINTA. Pyytäähän voi mitä vain mutta minä ainakin näen mitä tuollainen suunnilleen saksassa maksaa. Aivan pöllöjä ihmiset kyllä noista makselee.
--- Lainaus päättyy ---
Näissä on vaikeaa verrata saksan hintoja, kun siellä on vaan satunnaisesti Aldella varustettua detskua.
Olen antanut itseni uskoa täällä ja leirintäalueilla naapureiden kanssa käytyjen keskustelujen perusteella, jos vaunu varustetaan tehtaalla Trumalla, siinä on myös styrox eristeet. Alde versiossa aina foam.
Ossi66:
--- Lainaus käyttäjältä: TLP - 7.02.2017 kello on 11:38 ---Kyllä ainakin pyynnit on 21-33k€ Thumb
Onko muuten sama ? https://www.nettikaravaani.com/dethleffs/740-tk/1470700
Ainakin samanlaiset pyörätelineet...
--- Lainaus päättyy ---
AVK:n vaunu on parivuotta uudempi ja sileäkylkinen versio. Eri valot yms.
On tuo vaunu ottanut kunnolla osumaa. Takaseinä on käynyt ainakin 10cm sisällä.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta