Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut

Nettikaravaanista poimittua (m-vaunut).

<< < (72/307) > >>

kimi:

--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 28.01.2015     kello on 13:01 ---Onko muita perusteluja kuin Esson baari?

--- Lainaus päättyy ---

Et ilmeisesti ole vetänyt kärryä joka on lastattu keula ja perä painavaksi niin että, aisapaino paikallaan seistessä on ok.
Painon kun keskittää mahdollisimman lähelle akselia huomioiden aisapainon on paljon tukevampi vetää. Mitä kauemmas paino viedään keskipisteestä sitä suurempi liike-energia syntyy.

-------:

--- Lainaus käyttäjältä: pamaus - 28.01.2015     kello on 11:52 ---Ja etkös sinä ole poistanut minut listoilta jo useampaan kertaan ja taas kommentoit.

--- Lainaus päättyy ---

Niinhän siinä tuppaa käymään, jopa minunkin kohdalla..  ;D

MCL:
Ehkäpä olisi parasta kuvailla lämmöneristeiden kosteusominaisuuksi a tuotemerkkien ja yleisnimien sijasta sillä, ovatko ne umpisoluisia eli lähes vettä imemättömiä vai ei.

Esimerkiksi EPS:sää on kumpaakin lajia. Routa EPS imee hyvin vähän kosteutta, tavallinen kuin sieni. Styrox lienee jokin ikivanha tuotemerkki. Liekö sitäkin saanut eri ominaisuuksilla?

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: kimi - 28.01.2015     kello on 13:33 ---Painon kun keskittää mahdollisimman lähelle akselia huomioiden aisapainon on paljon tukevampi vetää. Mitä kauemmas paino viedään keskipisteestä sitä suurempi liike-energia syntyy.

--- Lainaus päättyy ---

Sitä kiihtyvyyttä kun vaan tulee molempiin suuntiin, niin ei se vastaus ole ihan niin yksinkertainen.  Ei takatalli tee vaunnusta yhtään epästabiilimpaa, samalla tavalla se on kuormattava kuin muutkin vaunut, kantavuuden ja aisapainon puitteissa.

K.E.V:
No tuleehan siihen vääntövoimalla tapahtuvaa keinuntaa enemmän ja helpommin kuin vaunussa missä paino on akselin kohdalla.
Ihan selkeä juttu.
Ihan hyvä idea noin paikallaan ollessa tuo takatalli.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View