Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta

Polar 590 ovikosteus

(1/11) > >>

arcticman:
Siis onko mitään tehtävissä kun vaununovi hikoilee kylmällä ilmalla sisäpuolelta , keskisauman alumiinilista ja kumitiivisteet ovikarmissa suorastaan jäätyvät pakkasella , ois kiva kuulla onko muilla samoja kokemuksia , tiivisteet vaihdettu on kokeiltu väliverhoa , vilttiä laihoin tuloksin , ei taida olla muuta vaihtoehtoa kuin uuden ovipaketin osto, vaan on tyyris liki 1000e:kua ,vai onko muita ideoita :o

-------:
Onko ovi säädetty tiivistettä vasten?

K.E.V:
Sulla ei ole oven lukko säädöissään vaan se on löysä ja falskaa tiivisteestä. Ei nuo ovet minulla jäädy. Yhdessä Soliferin S5T:ssä oli tuota ongelmaa -25c nurkilla. Oven lukituskielen karmissa olevaa vastiketta säätämällä poistui. Nuo ovethan tulee karmeineen joltain alihankkijalta samoina elementteinä , eri väreillä eri merkkeihin. Oiskos se Dometic valmistaja. Riippuu tietenkin minkä ikäinen on koppis ?

Edit: Tuo ulko-ovi karmeineen vaihtui kokonaan erilaiseksi joskus 2000 - luvulla . Tämän takia kysyin ikää !
Sitten "mikä ihmeen keskisauma" , onko sulla 2-osainen ovi ?

arcticman:
Moro vaunu polar 590 gle (89) ovi kaksiosainen siis välissä alumiini tiivistelista koska yläpuolen saa kesällä auki, ovi on säädetty kunnolla ei saa tiiviinmin ja lukko myös pistä kuvan .

K.E.V:
Jaa, tuommoisen ovista ei kokemuksia. Viimonen "tallinovivaunu" mulla joskus keppi ja kivi  ???
Eka solkku oli 1981 ja siinä 1-osainen ovi.
Odotellaan asiantuntijan lausunto. Hoi hoi Dorotea tuu pois sieltä foorumilta missä oot Pumppiksen kanssa kaksistaan  :o ;D

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View