Matkailukeskustelut > Matkailu kotimaassa
Turku
migel:
Turku !
Ekipaasi Ruissaloon Airiston rannalle. Jo itse Ruissalo on nähtävyys kasvitieteellisinee n, Kansanpuistoineen, Turun pursiseuran paviljongissa kiva käydä syömässä ja samalla ihailla hienoja veneitä!
Bussi 8:lla pääsee kaupunkiin suoraan pelipaikoille. 1:llä Turun linnaan, Forum Marinumiin ja pelkästään kävelemään Aurajokea pitkin takaisin keskustaan oluttuopposen jälkeen Espositon kannella istuskellessa voi seurata joen arkea, museoita liuta ja kauppahallista herkkuja.
Naantali on kivenheiton päässä ja aamuin illoin lähtee huokeat lautat Tukholmaan, tai vaikkapa päiväristeily eestaas Maarianhaminaan seisovine pöytineen...
Vanhan Boren hostellissa kannattaa yöpyä noin kuriositeettina ja vanhan hienon laivan henkeä aistien...ei hullu!
Turusta käsin voi tehdä pistoja Paraisille , Nauvoon ja Korppooseen tai toisaalle Kustavin suuntaan tai ajaa saariston rengastie jne jne.
Alan:
Erotin Migelin viestin vanhasta Suomen kaupungit -ketjusta, kun Turku -ketjua ei ollut ja tuossa on kivasti tietoa.
Eli talvitekemistä Turkuun olisi hakusessa ensi viikonlopulle. Ohjelmassa on tilaa lauantaina loppuiltapäivästä tai sunnuntaina aamusta. Asutaan mukavasti toisten makaamissa sängyissä hotellissa, joten puskaa tai aluetta ei nyt tarvitse mietiskellä.
Aika paljon Turkua on jo nähty, Linna, Aboa Vetus, Luostarinmäki, Kuralan kylänmäki ym., eli jotain vähemmän tunnettua ehkä.
Teatteriin mennään, ja varmaankin myös Forum Marinumiin.
migel:
No riippuen vierailun laadusta,niin en voi suositella muuta kuin Aurajoen rannoilla sijaitsEvat ravintolat.
Vanha apteekki Jussi Vareksen jalanjäljissä hauska kaljapaikka-mutta vaati kenties hieman oman ryhmän...
Sillan toisella puolella Old Bank ja hyviä ruokapaikkoja.itsea siassa ei voi antaa mitään neuvoja vaan antaa mennä virran mukana.
Keskikurakuppilat ovat mielestäni pala Turkua---------------------joku voi olla muuta mieltä. itse tiedän niitä kymmeniä....vaikea neuvoa!
Hyvää lomaa Turkkusse! t miggelsson
migel:
No nyt pääsin isolle koneelle! Siis Turku kauneudessaan/karmeudessaan avautuu jokaiselle eritavoin! Ite kuljen mieluusti vanhoja kuppiloita kiertäen mollemmin puolin jokea!
Syön yöllä makkaraperunat vanhan apteekin alapuolella olevassa Mantun grillissä valkosipulimajonees illa ja hortoilen siellä sun täällä- mut tämä on yhtä vaikea aihe kuin esim mitä tehdä Valkeakosken yössä! Kaikki vähän tuurista kiinni,,,,,, fiddu noi miniläppärit on hankaloita-miksei edes ne näppäimet ole valaistuja??????????
Mutta mutta onnistunutta turun keikkaa vaan miggelssonilta :D :D :D
Alan:
Kiitti, jokirantaa kävellään, säävarauksella!
Perheellinen ei paljoa baareihin kerkiä, toisen kerran sitten niihin.
Sergion pizzeria lienee varma valinta.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta