Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin tietotekniikka

win 7 /muisti

<< < (4/7) > >>

Topelius:
Joo niin on.  "Tyhmät"  päätteet toimivat paremmin 32 bittisenä. 

99:

--- Lainaus käyttäjältä: Topelius - 12.11.2012     kello on 16:56 ---Joo niin on.  "Tyhmät"  päätteet toimivat paremmin 32 bittisenä.

--- Lainaus päättyy ---

Eihän clienttit välitä serverin bittisyydestä ???

Ossi66:

--- Lainaus käyttäjältä: 99 - 12.11.2012     kello on 16:17 ---Nuo on Microsoftin tekemiä keinotekoisia rajoituksia (toivottavasti), muissa käyttöjärjestelmiss ä lähinnä rauta rajoittaa muistinmäärää. Esim. 64bit Ubuntulla ei ole mitään vaikeuksia 1TB keskusmuistin käyttämisessä 8)

--- Lainaus päättyy ---

Missäs muissa käyttöjärjestelmiss ä Win7 pyörii?  :)

Topelius:

--- Lainaus käyttäjältä: 99 - 12.11.2012     kello on 17:07 ---Eihän clienttit välitä serverin bittisyydestä ???

--- Lainaus päättyy ---

No periaatteessa ei.  Ei vaan tarvitse rakentaa kahta eri ympäristöä päätteille erikseen.  Varsinkaan tuolla uudella pnp-paketin kanssa.
.

Mitä tuosta 64 bittisyydestä muuten hyötyy?

99:

--- Lainaus käyttäjältä: Topelius - 12.11.2012     kello on 17:35 ---Mitä tuosta 64 bittisyydestä muuten hyötyy?

--- Lainaus päättyy ---

Käytännössä näkyy noissa suurissa muistimäärissä, lisäksi (ainakin teoriassa) nopeampana prosessorikäsittely nä.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View