Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot
Mobilvetta Skipper 54 matkailuautosta kysymyksiä..
Turhan Höpöttäjä:
Käy koeajolla. Ota neljä aikuista kyytiin, se ehkä vastaa noin 250kg:n peräkärry painoa. Siitä se selviää. :)
kimi:
Tuosta Turbottomuudesta muutama sana. Itselläni kokemusta parista turbottomasta 2,5l koneesta, ei kuitenkaan Fiatista.
Henkilöauton perässä kulkee ja tulee perässä painavakin traileri jos sen päällä on auto tai painava matala kuorma, samaisen auton perään kun laittaa tyhjän pienen asuntovaunun, meno hyytyy ihan eri tavalla. Sama pätee matalaan pakettiautoon vaikkei ero ole yhtä iso. Hinattavan kärryn ilmanvastus ratkaisee enemmän kun sen paino ja mikäli umpikoppinen peräkärry on aerodynaamisesti edes jotenkin suunniteltu, en usko sen aiheuttavan suurtakaan eroa menossa asuntoauton perässä. Asauto on kuitenkin leveämpi ja korkeampi kun peräkärry, toki se kärry hidastaa jonkin verran.
Käy kokeilemassa lenkki kärry perässä miltä tuntuu.
Vesseli:
Ei ole kokemusta Skipperistä, mutta Driver 57:stä on. Valitettavaa sanoa, mutta sähköongelmia oli riittämiin eikä autoa voi sanoa talviautoksi. Asunto-osan akku ja pääsulakkeet olivat ulkona helman alla suojaamattomina. Taka-ja sivuvalojen johdotuksissa oli käytetty tavallisia sisäkäyttöön tarkoitettuja valaisinjohtoja. Aika monta kertaa oli ongelmia sulakkeiden kanssa ja valojen johdotukset jouduin uusimaan. Tässä yksilössä oli 2,8 litrainen kone turbolla, joten puhti riitti. Aikaisempi auto oli 2,5 l ilman turboa ja oli tosi laiska ja kulutus oli huippuluokkaa, jopa 17 l/100km. Selvitin n. 20 v sitten, mitä turbon asentaminen maksaisi. Ei riitä, että laittaa vain turbon, vaan moottorin kansi, ruiskut, imu- ja pakosarjat täytyy myös uusia. Hinta oli silloin 35 000 markkaa.
tsahkali:
--- Lainaus --- Taka-ja sivuvalojen johdotuksissa oli käytetty tavallisia sisäkäyttöön tarkoitettuja valaisinjohtoja.
--- Lainaus päättyy ---
Ja mitä sitten tapahtui??
Vesseli:
Ajelin jonkin aikaa ilman taka- ja sivuvaloja. Muovieristeet haurastuivat ja murtuivat. Oli mahdotonta korjata liitoksia takavalojen jakorasiassa, joka sekin oli sisäkäyttöön tarkoitettu. Meni uusiksi ja riittävästi rasvaa liitoksiin ja rasian saumoihin.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta