Tekniikkakeskustelut > Kaasulaitteet

Alumiinipullot

<< < (2/7) > >>

K.E.V:
Sivuventtilillä olen kaikki ostanut, tuskin on muita. Nykyään nappaan Kipparista, välillä Hitsitalo Weld tai joku Shell jne. Kippari halvin.
Artikkelin mukaan tuo parempi ulosanti johtuu lämmönsiirrosta. Kokeilkaa jotain alumiinia kantaa paljaassa kädessä kun se on edes hetken ollut pakkasessa. Kannoin aluvanteet autoon tuossa yx päivä. Ja huomasi kyllä.
Nestekaasupullossa tapahtuva höyrystyminen on lämmönsiirtoriippuv ainen, tämän vuoksi niitä ei saa peittää täkillä jne.

http://www.caravan-e-lehti.fi/2012/6/caravan_612.html

99:

--- Lainaus käyttäjältä: kahtaenvaihda -  7.11.2012     kello on 20:55 ---Artikkelin mukaan tuo parempi ulosanti johtuu lämmönsiirrosta. Kokeilkaa jotain alumiinia kantaa paljaassa kädessä kun se on edes hetken ollut pakkasessa.

--- Lainaus päättyy ---

No niinpä tietenkin, ei vain heti tullut mieleen.

88k5:
Niin, se alupullon parempi "ulosanti" (+20%) on verrattuna komposiittiin - mikä onkin aika eriste.

Mikä lie teräspulloon verrattuna   :-X

Mutta, jos lasketaan, että teräksen lämmönjohtavuus
W/(K·m) on ~40, alumiinilla ~210 ja lasikuitu 0,045 (liekö komposiitti tätä? )

Jos niin, niin alupullosta saa ~16% enempi ulos sen sisällöstä mitä teräspullosta  :laugh: On sekin merkittävää Thumb mikäli materiaalit noita (puhtaita) ja kuoren paksuudet samat  8) Eli jos, teräspuollin kuori onkin ½ ohuempi mitä alu- ja komp.pullon, ero kapenee ~8%:iin

Näin yksinkertaistettuna  ;D

Jeppe:
Nostetaas vanhaa topicia.

Koitin tänään vaihtaa 2 teräspulloa alumiinipulloihin tässä meidän kylällä. Ei ollut alumiinipulloja Tokmannilla, Honkkarissa, Prismassa, eikä paikallisella nesteen huoltoasemallakaan. Tokmannin näpsä kesätyttö pyöritteli silmiänsä ja totesi ettei ole ikinä kuullutkaan mistään alumiinipulloista??!!

Ajoin sitten Tampereelle, piti käydä Nekalassa Agan omassa palvelupisteessä, mutta se ei ollutkaan auki Lauantaisin, matkalla sitten poikkesin vielä reitille sattuneelle Teboilille, ei ollut sielläkään alupulloja.

Missä arvon karavaanari-kollegat on vaihtaneet alupullonsa, vai ovatko kaikki siirtyneet jo komposiitteihin???
Täytyisi saada nuo teräspullot pikaisesti vaihdettua kevyempiin, kun tuli vararengaskin laitettua etukoteloon ja aisakuormaa on muutenkin jo reilusti.

Ossi66:
Eipä ole alu-pulloista kokemusta eikä tuu ainakaan nykyisellä kulkineella, mutta lähikaupan eli Abcn pihalla mainostavat "vaihda alumiinin"

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View