Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

Mitä sitä turhaan korjaamolle rahaa kantaa

<< < (2/2)

Vemppu:
Jos se vahinko tienpäällä matkalla ollessa sattuu niin jollainhan sitä on läjään kursittava... Vähän saman oloinen saksalainen burstneri näkyi viimekesänä Norjassa parkiksella. Oli nähtävästi kylki ajettu johonkin kiinni vauhdissa, veikkaan. Kaipa senkin olis pitänyt heti ajaa norjalaiseen huoltoon ja pyytää seinänvaihtoa :-D

Sitten jos tuollainen patentti saa ikää sen verran että teipistä alkaa potku loppua niin juttu on toinen > huonoa ylläpitoa  :o

88k5:
 ;D
Jos etunurkka aukes kosketuksessa puuhun, niin jotainhan sitä pitää keksiä - tyyliin Mac Gyver - kun on kaukana kotona vaikka Jäämeren rannalla.  :laugh: Thumb

Edit: Vemppu kerkes väliin - samalla linjalla..

RR:
Isäni osti Kafin korittaman 508 mersun useampi vuosi sitten. Minä läksin vaimon kanssa koereissulle Turun saaristoon.

Kouvolasta lähdettiin, Tuuloksen risteyksessä jäi kytkinpoljin pohjaan. Lämmitin, pystyalde lakkasi toimimasta ensimmäisenä iltana. Jossain vaiheessa jääkaappikin taisi renata ja paluumatkalla huomasin yhdellä parkkiksella että takaseinän takakulma oli pullahtanut kulmalistan alta.

Kytkinpolkimeen laitoin mustekalan palautusjouseksi ja takakulma "korjattiin" reilulla määrällä jesaria. Jälkikäteen ei tarvinut enää ihmetellä miksi nenä vuosi joka yö siinä autossa.

Kytkinpoljin vaati uuden letkun, jääkaappi meni vaihtoon, alde vaati paineilmaa, jollen väärin muista ja kuskin puoleinen seinä tehtiin kokonaan uusiksi.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View