Matkailukeskustelut > Matkailu ulkomailla

Minne Ulkomaille kesällä 2013

<< < (12/28) > >>

LMC-99:
Tämmöinen reitti olis ajatuksena ensi kesälle,tiedä sitten toteutuuko?




K.E.V:
Siinä mukava kierros, monta maata. Puolan järviseudulla(kin) paljon nähtävää.

88k5:

--- Lainaus käyttäjältä: LMC-99 -  7.01.2013     kello on 13:49 ---Tämmöinen reitti olis ajatuksena ensi kesälle,tiedä sitten toteutuuko?


--- Lainaus päättyy ---
Jos hiekkarannoista tykkäätte, niin menkää Klaipedasta Kuurin kynnäälle (Nida-neringa) - Unescon suojelema liki 100km pitkä kapea dyyni. Siitä olisi hienoa päästä Kaliningradin (RUS), mutta vaanarille siinä on monta muttaa.. Mutta dyyni jatkuu Puolan puolella liki Gdanskiin saakka (Krynica Morska), sitten löytyy Hel'in niemimaa (hiekkadyyniä) ihan pohjoisinta Puolaa. Ja ihan rannan tuntumassa pääsee Kolobrzeg kautta Swinoujsciestä yli Saksaan (tai oikaisten paatilla Trelleborgiin, Swe). Koko Itämeren ranta Puolassa on hienoa aluetta. Saksassa taas rantaa pitkin Peenemünden ja Stralsundin kautta Rügenin saareen ja Rostockista yli (tai rantoja pitkin Tanskaan).. Ainoa harmi, että heinä/elokuun taitteessa siellä kaikki "vesihullut sakut"  :laugh:

Jos Ruotsin puolella huvittaa rantoja pitkin ajella, niin "itärantaa" pääsee Kalmarista Öölantiin taas hiekkarannoille  8)

Kolmena kesänä on Itämeren etelä ja kaakkoisrantoja koluttu Virosta alken Ruotsiin  ;D

LMC-99:

--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 -  7.01.2013     kello on 16:41 ---Jos hiekkarannoista tykkäätte, niin menkää Klaipedasta Kuurin kynnäälle (Nida-neringa) - Unescon suojelema liki 100km pitkä kapea dyyni. Siitä olisi hienoa päästä Kaliningradin (RUS), mutta vaanarille siinä on monta muttaa.. Mutta dyyni jatkuu Puolan puolella liki Gdanskiin saakka (Krynica Morska), sitten löytyy Hel'in niemimaa (hiekkadyyniä) ihan pohjoisinta Puolaa. Ja ihan rannan tuntumassa pääsee Kolobrzeg kautta Swinoujsciestä yli Saksaan (tai oikaisten paatilla Trelleborgiin, Swe). Koko Itämeren ranta Puolassa on hienoa aluetta. Saksassa taas rantaa pitkin Peenemünden ja Stralsundin kautta Rügenin saareen ja Rostockista yli (tai rantoja pitkin Tanskaan).. Ainoa harmi, että heinä/elokuun taitteessa siellä kaikki "vesihullut sakut"  :laugh:

Jos Ruotsin puolella huvittaa rantoja pitkin ajella, niin "itärantaa" pääsee Kalmarista Öölantiin taas hiekkarannoille  8)

Kolmena kesänä on Itämeren etelä ja kaakkoisrantoja koluttu Virosta alken Ruotsiin  ;D

--- Lainaus päättyy ---

Kiitos vihjeistä..tuolla kuurinkyntäällä oltiin viimme vuonna ja voin sanoa että SUOSITTELEN kaikille jotka siellä päin liikkuu.
Nämä muut jotka mainitsit niin täytyy tarkistaa paremmalla ajalla ja suunnitella tuo reitti sitten oikein tikun ja kynän kanssa.

88k5:

--- Lainaus käyttäjältä: LMC-99 -  7.01.2013     kello on 16:47 ---Kiitos vihjeistä..tuolla kuurinkyntäällä oltiin viimme vuonna ja voin sanoa että SUOSITTELEN kaikille jotka siellä päin liikkuu.
Nämä muut jotka mainitsit niin täytyy tarkistaa paremmalla ajalla ja suunnitella tuo reitti sitten oikein tikun ja kynän kanssa.

--- Lainaus päättyy ---

Niin, kyllä muistelin, mutta jätin "mainokseksi" (muille) kun Klaipeda oli reitillä ;D.
Onko Riiasta länteen (Kuurin niemimaa) tuttua Kolka (aiemmin oli soratie, mutta taitaa olla jo päällystetty)-Ventpils-Liepaja? Harmi vaan, että lopettivat oiko-yhteyden Saarenmaalta Ventpilsiin Thumbd

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View