Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

caravankauppa.com

<< < (3/8) > >>

Jepukka:

--- Lainaus käyttäjältä: 99672 -  8.02.2011     kello on 14:51 ---Toiminimi? Eikös tuossa yritäjä henkilökohtaisesti vastaa firman velvotteista, ts. tarvittaessa maksaa omasta pussista firman velat?

--- Lainaus päättyy ---

Kyllä jos vastaa henkilökohtaisesti omaisuudellaan. Vaikka on tmi niin tapoja on monta.

Joskus vanhat yrittäjät sanoivat ettei se konkurssi kaksi kunnon yrittäjä haittaa :)

vippe:
Eiköhän Tmi ole ammatinharjoittaja joka vastaa kaikesta veloista, varoista ja veroista omalla omaisuudellaan? Jos on Oy niin silloin tilanne on toinen.

vesako:

--- Lainaus käyttäjältä: vippe -  8.02.2011     kello on 17:50 ---Eiköhän Tmi ole ammatinharjoittaja joka vastaa kaikesta veloista, varoista ja veroista omalla omaisuudellaan?

--- Lainaus päättyy ---

Näin se menee. ;D

Jepukka:

--- Lainaus käyttäjältä: vesako -  8.02.2011     kello on 18:02 ---Näin se menee. ;D

--- Lainaus päättyy ---

Saanen olla jälleen erimieltä. Suurin ero tulee oy vs tmi verotuksessa. Molemmissa voi olla liikkeenharjoittaja vastuussa omalla omaisuudellaan yrityksensä veloista, mutta voi olla olematta (yleensä on). Niinkuin olette varmaan lukeneet isoista konkursseista voi velkojat jäädä nuolemaan näppejään kun valkokaulus kiitää kohti uusia seikkailuja :)

Mutta enpäs enää jatka liiketoimintamuodoi sta tämän enempää :)

vesako:

--- Lainaus käyttäjältä: jepukka -  8.02.2011     kello on 19:16 ---Saanen olla jälleen erimieltä. Suurin ero tulee oy vs tmi verotuksessa. Molemmissa voi olla liikkeenharjoittaja vastuussa omalla omaisuudellaan yrityksensä veloista, mutta voi olla olematta (yleensä on). Niinkuin olette varmaan lukeneet isoista konkursseista voi velkojat jäädä nuolemaan näppejään kun valkokaulus kiitää kohti uusia seikkailuja :)

Mutta enpäs enää jatka liiketoimintamuodoi sta tämän enempää :)

--- Lainaus päättyy ---
??? ??? ???

Ei osakeyhtiössä voi olla liikkeen harjoittajaa. ;)

T:min haltija on joko yksityinen elinkeinon harjoittaja
( tekee työt kotona) tai
liikkeenharjoittaja  ( harjoittaa liiketoimintaa erillisessä liikehuoneistossa)

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View