Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut

Mikäs vaunun siirtojärjestelmä

<< < (3/6) > >>

Ossi66:
Muutaman kerran olen siirrellyt tuoita meidän 1300kg vaunua vanhalla Hondan mönkijällä. Mönkijä kannattaa vaihtaa vaunun keulalle heti jos auto pyöräyttää tyhjää. Neliveto mönkijä voittaa liukkaalla nurmikolla kaksivetoisen auton veto ja etenkin työntökyvyssä kirkkaasti.

Mönkijä tai ruohonleikkuri ei kuitenkaan auta tämän ketjun aloittajaa, kun sitä on hankala pitää matkassa mukana jos on jo vaunu koukussa ;)

K.E.V:
Kopparössä alueen hoitajalla on isohko Honda:n mönkijä millä hän tekee mm lumitöitä, vie talvella saareen puita jne. Samalla härvelillä hän työntää vaunun tarvittaessa paikkaan mihin se ei autolla onnistu. Eli jonkun puurykelmän taakse jne. Mönkijä kääntyy melkein pituudellaan 90 astetta ja on metrikaupalla lyhyempi kuin veturit. Olen nähnyt hyvinkin suuren kopin siirtyvän tuolla paikoilleen, ilman mitään ponnisteluja. Nämä reissaavat henkilöt (esim minä) tuota ei ole tarvinneet, ainoastaan paikallaanpysyvät. Lähinnä varmaan siksi, kun ei kukaan reissaava valitse paikkaa mihin apua tarvitaan.

Terppa:

--- Lainaus käyttäjältä: Ossi66 - 16.10.2012     kello on 08:07 ---Muutaman kerran olen siirrellyt tuoita meidän 1300kg vaunua vanhalla Hondan mönkijällä. Mönkijä kannattaa vaihtaa vaunun keulalle heti jos auto pyöräyttää tyhjää. Neliveto mönkijä voittaa liukkaalla nurmikolla kaksivetoisen auton veto ja etenkin työntökyvyssä kirkkaasti.

Mönkijä tai ruohonleikkuri ei kuitenkaan auta tämän ketjun aloittajaa, kun sitä on hankala pitää matkassa mukana jos on jo vaunu koukussa ;)

--- Lainaus päättyy ---

Tai sit mun pitää kuljettaa kojussa sisällä mönkijää/ruohonleikkuria :)
Ruohonleikkuri olisi kyllä välillä markkinoilla kovajuttu, jos joutuu nurmialueelle jonka ruohoo ei ole leikattu toviin.
Hmm... uusi bisnesidea tuosta  :D

Weicco:
Siihen etu nokkapyörän paikalle on saatava lihas voimalla toimiva siirto jutska. Laittelen linkkiä kunhan ehdin.

Ossi66:

--- Lainaus käyttäjältä: Terppa - 16.10.2012     kello on 09:31 ---
Ruohonleikkuri olisi kyllä välillä markkinoilla kovajuttu, jos joutuu nurmialueelle jonka ruohoo ei ole leikattu toviin.


--- Lainaus päättyy ---

Ihan mielenkiinnosta - kuletko täällä meilläpäin markkinoita?
Täällä on taas pe-la syysmarkkinat - nyt jo sataa kuin esterin peräpäästä. Siinä on jokin taika, kun täällä on aina markinapäivinä joko sateiista tai sitten hemmetin kylmää ja tuulista ;D

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View