Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

Neste Pro diesel

<< < (4/7) > >>

kimi:

--- Lainaus käyttäjältä: retkeilijä - 30.09.2012     kello on 21:23 ---Huoltoasemien tankeissa oli varmaankin vielä osa entistä laatua.
Mutta kuitenkin ensi kesänä mobiili liikkuu sitten rivakasti. Mutta minne  ::)

--- Lainaus päättyy ---

Kyllä nuo PRO pistoolimerkit tuli heti maanantaina monelle asemalle. Eiköhän tuon kanssa ole tehty niin, että on jaettu sitä asemille pitemmän aikaa ja seos täytti vaatimukset monella asemalla määräpäivänä. Nyt jo tankkaavat talvidieseliä säiliöihin.

massimo:
Talvidiisseliä tässä ootellaan, että saisi tuon tupa-auton tankkiin pakkasenkestävää ainetta.

Opa:
Yleisesti ottaen kunnian ja kiitoksen mahdollisesta kulutuksen pienentymisestä Pro dieselin tankkauksen yhteydessä voi antaa itselleen ja ajotavan muutokselle, tai sitten jollekin muulle olosuhteiden muutokselle. http://www.talouselama.fi/uutiset/petyitko+pro+dieselin+kulutukseen++tassa+on+syy/a2144043  Mutta jos kulutus oikeasti pienenee, niin hyvä erittäin hyvä niin.

Tilanne lienee täysin sama, mutta päinvastainen kuin E10 bensiinin tullessa markkinoille. Ihmiset raportoivat hurjista kulutuksen kasvuista (0.5 litraa ja ylikin), mutta mm. TM testissä http://tekniikanmaailma.fi/uutiset/tm-testasi-95-e10-kasvattaa-kulutusta-niukasti ei käytännössä havaittavaa eroa löydetty. Se on tuo ihmisen pää melkoisen ihmeellinen värkki, uskoo mitä haluaa.

Itse olen huomannut yhdeksi varsin toimivaksi polttoaineen säästäjäksi sen että käytän jarruja mahdollisimman vähän, tarkoittaa että ennakoi mm. liikennevalot ja aloittaa moottorijarrutuksen heti kun huomaa ettei valoista pääse läpi suoraan ajamalla. Samoin rampeille tullessa, hidastaa vain moottorijarrutuksel la mahdollisimman pitkään jne. Tein kesällä sellaista käytännön koetta 35 kilometrin työmatkallani, ajoin ns. normaalisti tai sitten ennakoiden. Kulutuksen ero oli voittopuolisesti yli 1.5 l/100 km. Samoin tuli havaittua olosuhteiden vaikutus, huomattava vastatuuli söi säästön helposti, kun taas myötätuuli lisäsi säästöä. 35 km matkasta n. 25 kilometriä on 80 km/h aluetta, loppu taajamaa 60 - 40 km/h aluetta.

88k5:
Nythän mullekin selvisi miksi viime tankkauksissa ole sattunut Pro:n pistoolia käteen  Thumbd

Eihän nämä "Neste Oil Express" -asemat, jostain syystä sitä myy  :-X (ainakaan vielä).

Meikä kun ostaa löpöä  hinnan mukaan, eikä palvelutason mukaan :laugh:

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: Opa -  1.10.2012     kello on 09:41 --- Se on tuo ihmisen pää melkoisen ihmeellinen värkki, uskoo mitä haluaa.

--- Lainaus päättyy ---

No kuis on, kun pää väittää, että Nestettä kuluu enemmän kun KeskiEurooppalaista ...?   ;D

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View