Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta

Ajovalot hävisi Fiatista??

(1/3) > >>

pelsam:
Olisiko ideoita, mistä lähteä etsimään vikaa, kun Fiat -04 hävisi ajovalot?

Kaksi kertaa on ajovalot hävinnyt, molemmat vesisateen aikana. Pitkät valot toimii, mutta ei parkit eikä lähivalot.
Molemmilla kerroilla on valot taas alkaneet toimia, kun auto on seissyt hetken (ja ilmeisesti vesi kuivunut).

Eli pitkät toimii ja vilkut, mittaristostakin häviää valot.

Auttakaa viisaammat!

tsahkali:
Hmmm.. Jossain on juuri keskusteltu moottoritilan 'tulvimisesta'. Tutkiskele siis, mistä vettä tulee ja mihin se menee. Selvitä myös, mitkä releet valoja ohjaavat, jolloin voit häiriön sattuessa tarkistaa, missä katkos on.
Viisautta ei ole...

retsasung52:
Tällaisena tumpelona en osaa neuvoa, mutta toivotaan kelien tästä kuivuvan ja valojen iltojen pimetessä alkavan taas toimia :)
Tällainen matkaparkki löytyy kun ajelee Naantalista Rymättylään tien oikealla puolella, tilaa on.

jus66si:
Ensten lähtisin kattoon ihan lamppupäästä.
Onko lamput ehjät?
Valot päälle ja kevyesti heilutuskoe liitosjohtimille.Vi llkuuko valot kun johdinta liikuttaa?
>Onko johtimet ehjät.
Jos ei vaikutusta, kattoisin seuraavana releet. Onko kunnolla kiinni ja sijoitus kuiva?
Kuuntele kun katkaisijaa käännetään naksuuko rele, jos naksuu> rele toimii.
Jos ei tuoltakaan löydy ongelman ratkasua niin seuraavana sulakerasia ja mahdolliset väli jakoboxit jos on. Kunto? Onko kastunut?
jne.



88k5:
Jotenki on sellainen mielikuva (Fiiuista yleensä), että italiaano tykkää kierrättää valojen virrat "tuvan kautta", jolloin ei välttämättä ole releitä, tai jos on niin hi/lo -vaihdolle. Olikos suden kuoppia kopin puolella sen takia tuossa virtalukon pohja, valojen käyttökytkin (outo parkki logiikka),  vaihtokytkin hi/lo (rattiputkessa - italomoodissa vilkkuviiksi vaikuttaa parkkeihin).. jotenki kalskahtaa, että virtapiirin "alkumetreillä" kolisee kun ajovalojen lisäksi vähän kaikki muukin pimenee..  :-X

Näin f-käyttäjä "huutelee naapuripöydästä"  ;D

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View