Matkailukeskustelut > Yleiset leirintäalueet

Kilpisjärven retkeilykeskus

<< < (3/4) > >>

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: Jalmari - 20.07.2012     kello on 21:48 ---Saanatunturin rinteessä mukavat portaat johon nukkumavehkeet voi ajaa.

--- Lainaus päättyy ---

Odottavat edelleen maisemointia, kun rinne on aikoinaan ilman lupaa tongittu.   :(

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: zimi81 -  5.08.2013     kello on 23:17 ---mitenkäs tuon ajokaivon tilanne on,mitä siihen saa laskea?
3pv sitten eräs täti tyhjensi wc kasetin siihen kuten ne monet muutkin ja sanomista tuli kun respan tyttö näki. on muka vain harmaalle vedelle kun menin asiasta kysymään,kemssan tyhjennys kopissa 50m päässä.

--- Lainaus päättyy ---

Homma kusee, jos siinä ei ole lappua. Puhdistamolle menevään linjaan EI SAA laittaa kemssan sisältöä.

Jalmari:

--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali -  8.08.2013     kello on 09:54 ---Odottavat edelleen maisemointia, kun rinne on aikoinaan ilman lupaa tongittu.   :(

--- Lainaus päättyy ---
Yövyttiin myös tänäkesänä siellä portailla ja kun katselin tarkemmin niitä penkereitä niin
kyllä maisemointi kuulostaa hyvin vähäiseltä toimenpiteeltä että saisi siistin näköiseksi.
Vesi oli lämmintä ja yöllä hiljaista ja hämärässä näyttikin hyvältä sitä Saanaa vasten. :D

felmit:
Kilpisjärvellä on ilmeisesti kaksi leirintämahdollisuu tta
aiheen mukainen ja Tundrea-caravan.
Onko kukaan käyttänyt jälkimmäistä?
 Mitkä ovat:Thumb
ja mitkä  Thumbd
Kumpi valitaan vai molemmat?
Hopea hääpäivää muistelemaan (Haltin valloitus silloin)
alkukesästä Saanan valloitus riittäisi ilman telttaa  8)

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: felmit -  8.01.2014     kello on 12:32 ---Kilpisjärvellä on ilmeisesti kaksi leirintämahdollisuu tta
aiheen mukainen ja Tundrea-caravan.
Onko kukaan käyttänyt jälkimmäistä?
 Mitkä ovat:Thumb
ja mitkä  Thumbd
Kumpi valitaan vai molemmat?
Hopea hääpäivää muistelemaan (Haltin valloitus silloin)
alkukesästä Saanan valloitus riittäisi ilman telttaa  8)

--- Lainaus päättyy ---

Kumpikin elää pääasiassa norjalaisista ja se näkyy ympäristössä. Kesäisinkin alueet ovat täynnä naulatelttoja.  Retkulla ympäristö on ankeampi mutta sieltä voi katsella  järvelle ja Saanalle pääsee heti nurkalta, laiva 3-pyykille alhaalta rannasta. Oma ravintola.
Tundrea on kylällä. Sieltä voi ehkä löytää viihtyisänkin sopen. Kauppa ja useampi ravitsemusliike vieressä. Luontotalolle ½km. Saanalle noustakseen pitää ajaa Retkulle.
Voi Haltillakin käydä päiväseltään, ilman telttaa. Aamukuudelta kun kääntää auton nokan kohti Norjaa, niin iltakymmeneltä on yleensä takaisin. Riippuu tietysti siitä 'alkukesästä', eli onko lumet sulanut.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View