Kirjoittaja
Aihe: Electrolux hiiteen, tilalle kompressori kaappi mutta mistä edullisesti (Luettu 149882 kertaa)
« Vastaus #76 : 27.01.2013 kello on 20:41 »
Onko se sinun arkkumallinen invertterillä vai suoraan 12V:lla. Minun kaasu jääkaappi pelaa tuunauksen jälkeen hyvin. Mutta on pieni, eikä isompi koloseen mahdu. Tommosen arkkumallisen voisi ehkä johonkin sovitella. Mitkä lie ulko mitat. 
Näissä arkku mallisissa on se hyvä puoli, kun kannen avaa, kylmät ei "valu" lattialle, niin kuin kaappimallisessa. 
Mulla on tuossa Westfalian arkkumallinen pieni integroitu kompressorijääkaapp i. Kansi on siinä pöytätasona. 12V näyttäisi olevan jännite, joka sinne menee. Eipä siinä ole kokoa kuin 40 litraa. Papereissa lukee, että kulutus on max. 4,5A. Jäähtyy -18 asteeseen, mutta ei se sitten enää mikään jääkaappi ole niin kylmänä. Kyllä se juuri yhdelle matkaajalle riittää.
« Vastaus #77 : 27.01.2013 kello on 20:45 »
Hiukan tuntuu olevan epävarmaa tietoa kompressoritoimiste n jääkaappien suhteen porukoilla, sotkenpa siis omankin sormeni tähän soppaan.
Tasavirtakäyttöisiä kompressoreja toki on olemassa, ja niitä ne "oikeat" autokäyttöön tarkoitetut ovatkin. Tuossa linkki eniten käytetyn mobiili komressorin dataan. http://www.novakool.com/support/bd35f_compressor_data.pdf Ja kuten huomataan niin se käyttää aivan oikeaa kylmäainetta, eipä sotketa butyyli kaasuja tai muita tähän yhteyteen.
230 voltin kompressorit on sitten oma tuoteryhmänsä. Näiden käyttö vaatii tavalla tai toisella tehdyn "töpselisähkön". Invertteri on siihen ihan oiva väline, mutta pitää muistaa että vaikka invertterien hyötysuhdetta kehutaan melko hyväksi 85 - 90 %, niin vain todella harva invertteri on sellainen jonka tyhjäkäyntivirta olisi alle 0.5 A. Eli jos pidät invertteriä päällä koko vuorokauden, niin se kuluttaa vähintään 12 Ah virtaa vaikka invertteriin ei olisi kytketty mitään kuormaa perään. Totta siis on että jos sähköä on tarve säästää, niin ehdottomasti kannattaa investoida 12 voltin jännitteellä toimiviin laitteisiin. Jos sähköstä ei ole pulaa, niin sitten valinnan varaa on enemmän.
Itselläni on 13 vuotta ollut 35 litran arkkumallinen kompressorilla toimiva jääkaappi, ja on ehdottoman hyvä laite. Sähkön kulutus on keskimäärin 1 A, ottaa n. 4 amppeeria käydessän, mutta kompressori käy noin 25 % ajasta. Toki ympäristön lämpötila on merkittävä sähkön kulutukseen. Mutta vieläkin merkittävämpää on se kuinka paljon kylmää se jääkaappi joutuu tekemään. Jos täytät kaapin kylmällä ruualla/juomalla, niin kylmän säilyttäminen ei vie paljon energiaa. Mutta jos lataat sinne lämmintä kaljaa muutaman tunnin välein, niin jopas alkaa energiaa kulumaan.
iha hyvä linkki.. mutt mietippä mikä toi "Electronic unit 12-24V DC" ja mikä dc-moottori ottaa 12Voltill max 15A ja 24Voltill max 7.5 A Elikkä siell on jonkun näkönen invertteri... olkoonki se harjattoman dc moottorin ohjain yksikkö.. sillä harjaton dc moottorihan toimii vaihtosähköllä...
« Vastaus #78 : 27.01.2013 kello on 20:48 »
Minulla on autossa 50l pakastin,toimii intikalla,ja ei ole mitään lauhdutinta,ulkokuori toimii lauhduttimena,hyrisee silloin tällöin,sisällä-18 !!
« Vastaus #79 : 27.01.2013 kello on 20:49 »
Mulla on tuossa Westfalian arkkumallinen pieni integroitu kompressorijääkaapp i. Kansi on siinä pöytätasona. 12V näyttäisi olevan jännite, joka sinne menee. Eipä siinä ole kokoa kuin 40 litraa. Papereissa lukee, että kulutus on max. 4,5A. Jäähtyy -18 asteeseen, mutta ei se sitten enää mikään jääkaappi ole niin kylmänä. Kyllä se juuri yhdelle matkaajalle riittää.
Minkä kokoinen se on, ja saako terkulla säädettyä +2-4 astetta. Niin ja vielä onko siinä tarpeetonta kaasukäyttöä. 
« Vastaus #80 : 27.01.2013 kello on 20:50 »
« Vastaus #81 : 27.01.2013 kello on 20:52 »
Nyt olet kyllä "ulalla"!!
Joo, ulalla monessa asiassa.  ...Mutta en tässä... 
« Vastaus #82 : 27.01.2013 kello on 20:53 »
Minulla on autossa 50l pakastin,toimii intikalla,ja ei ole mitään lauhdutinta,ulkokuori toimii lauhduttimena,hyrisee silloin tällöin,sisällä-18 !!
Jos tuo pakastin on kuumassa, lauhtuu "huonosti" ja viep energiaa, jos pakastin viileessä lautuminen pelittää ja energiaa ei tärväänny hukkaan . . . Se missä lämpötilassa pakastimen ulkokuori on on oleellista lauhtumiselle . . .
« Vastaus #83 : 27.01.2013 kello on 20:54 »
Joo, ulalla monessa asiassa. ...Mutta en tässä... 
Kyllä nämä normaali jääkaapit on mäntäkompuroita,isot on erikseen!!
« Vastaus #84 : 27.01.2013 kello on 20:56 »
« Vastaus #85 : 27.01.2013 kello on 20:57 »
Mistähän sais edullisesti kompressori kaapin.?
« Vastaus #86 : 27.01.2013 kello on 20:57 »
« Vastaus #87 : 27.01.2013 kello on 20:59 »
Ilmastoinnin lauhduttimet on ulkotilassa katolla. Jos ulkona on hellettä, lauhduttimelta palaava kylmä aine lämpisi liikaa. Kymmenen vuotta sitten laitettiin lauhdutusta lisäämään sadettaja. Nyt ei enää. 
Minulla vokkelossa pakastin,hyrisee,eikä ole kuuma päältä mistään !!
« Vastaus #88 : 27.01.2013 kello on 20:59 »
Mistähän sais edullisesti kompressori kaapin.?
vaikka kirpparilta.. normi 230 V, ja invertteri perään sitt jos haluu hienomman ni joka kodinkone liike ja kattoo siet paljo energia tähtii
« Vastaus #89 : 27.01.2013 kello on 21:00 »
Mistähän sais edullisesti kompressori kaapin.?
Eikös 230V:n jääkaapit maksa pari kolme sataa. 
|