Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot
Ducato täristää matalilla kierroksilla vedätettäessä...
LMC-99:
--- Lainaus käyttäjältä: perho-ukko - 23.09.2012 kello on 13:56 --- Etuvetoisten a-autojen ongelma,vetoakselit ei kestä sitä kuormaa!!!
--- Lainaus päättyy ---
Hiuksia halkomati..vetoakse li kyllä kestää..mutta se "malja" johonka vetonivel menee niin se kuluu ajanmyötä! ::)
ja se maksaa hunajaa jos joutuu viat liikkeestä se ostamaan..itse aikoinani ostin täältä :http://www.euro-teli.fi/index2.php?sivu=,,fi
niin jos tuohon projektiin lähtee /joutuu niin kannattaa samalla myös vaihtaa se nivel.
JPVäisänen:
Kiitos kaikille (myös tuleville) hyvistä vastauksista ja loogisellehan tämä tuntuu että motin asento muuttui ja siitä ongelmat. Pitää pyytää tarjouksia noitten nivelien vaihtoon koska luulen että omilla työkaluilla ei taida vaihtua.
--- Lainaus käyttäjältä: rolli4x4 - 23.09.2012 kello on 13:07 ---Moottorin asento muuttu hieman minkä johdosta vetareiden sisäpäät ei oo enää täysin vanhalla kuluneella kohdalla..
Korjaus: vaihda vetareiden sisäpään nivelet eskenään niin on taas terveet pinnat ilman niit kuluneita monttuja mikä aiheuttaa kovemmalla väännöllä tärinää...
--- Lainaus päättyy ---
0yxxy0:
--- Lainaus käyttäjältä: JPVäisänen - 23.09.2012 kello on 19:57 ---Kiitos kaikille (myös tuleville) hyvistä vastauksista ja loogisellehan tämä tuntuu että motin asento muuttui ja siitä ongelmat. Pitää pyytää tarjouksia noitten nivelien vaihtoon koska luulen että omilla työkaluilla ei taida vaihtua.
--- Lainaus päättyy ---
Ja ensi testinä suojakumin raosta vaseliinia niveleen.
Rölli:
--- Lainaus käyttäjältä: JPVäisänen - 23.09.2012 kello on 19:57 ---Kiitos kaikille (myös tuleville) hyvistä vastauksista ja loogisellehan tämä tuntuu että motin asento muuttui ja siitä ongelmat. Pitää pyytää tarjouksia noitten nivelien vaihtoon koska luulen että omilla työkaluilla ei taida vaihtua.
--- Lainaus päättyy ---
ei se ny niin iso homma oo.. keula pukkien päälle alapallonivelet irti. sisäpään suoja kumit auki, varovasti kolmehaaranen laakeri/liuku systeemi ulos varoen ettei se leviä hyppysiin, teipill luikita nippuun ne lakerit, ja sitt palju alle ja sisäpään kupit pois lähtee ku vetäsee, on semmosella "nepparilla" kiinni sisäpäästä.. sit kasaus päin vastasessa järjestusessä kupit keskenään vaihtaen..
JPVäisänen:
--- Lainaus käyttäjältä: rolli4x4 - 23.09.2012 kello on 22:33 ---ei se ny niin iso homma oo.. keula pukkien päälle alapallonivelet irti. sisäpään suoja kumit auki, varovasti kolmehaaranen laakeri/liuku systeemi ulos varoen ettei se leviä hyppysiin, teipill luikita nippuun ne lakerit, ja sitt palju alle ja sisäpään kupit pois lähtee ku vetäsee, on semmosella "nepparilla" kiinni sisäpäästä.. sit kasaus päin vastasessa järjestusessä kupit keskenään vaihtaen..
--- Lainaus päättyy ---
Nojoo...ehkä lämpimässä hallissa :)
Mutta mutta...pieni tarkennus aiheeseen. Kun tarkemmin asiaa mietin ja vieläpä vaimon kanssa niin tultiin siihen johtopäätökseen ettei ko. tärinä oikein voi johtua vetoakseleista tai nivelistä. Tämä päätelmä siksi koska jyrinä/tärinä alkaa jo ennen kuin päästään kunnolla liikkeelle...siis speksasin "vian" vähän huonosti.
Tärinä alkaa heti kun alan nostaa kytkintä ja ennen kuin saan auton kunnolla liikkeelle,loppuu kun auto lähtee liikkeelle ja alkaa taas uudestaan kun vaihdan kakkoselle mutta isommilla vaihteilla ei sitte enää mitään.
Ettei vain moottori ottais kontaktia runkoon jostain? ja tämä ongelma on vain eteenpäin lähdettäessä, ei pakilla.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta