Tekniikkakeskustelut > Käyttö- ja jätevesi
Palaneen hajun poisto vesisäiliöstä?
Ossi66:
Olisko ideoita, millä saisi poistettua tai ainakin häivytettyä palaneen pumpun käryt vesisäiliöstä? Pumpulle oli oletettavasti jäänyt virrat päälle ja joku satunnainen kävijä oli kääntänyt hanan auki - tai sitten pumppu oli ollut jo talven jäljiltä jumissa ja olin itse olettanut virran oleen katkaistu ja olin jättänyt hanan auki kevään pakkasten varalta.
No nyt säiliö on ensin pesty 5% sitruunahapolla ja huuhdeltu. Sitten koko säiliö täytetty pariprosenttisella sitruunahappoliuoks ella ja järjestelmä huuhdeltu sen avulla. Ei vielä tullut maisteltua, onko vedessä palaneen muovin makua, kun taitaa olla parempi huuhdella vielä toisen kerran puhtaalla vedellä sitruunahapon jälkeen.
Säiliön korkista haisee kuin vanhalle tuhkakupille.
Antaakko olla ja haihtua? Alkaako pesuvesi haista palaneelle kesäkuumalla...
LMC-99:
En tiedä olisiko ruokasoodasta apua, mutta se yleensä poistaa ainakin ruoasta vanhat bakteerit..
ja olen minä sillä vesijärjestelmän keväällä huuhdellut ja niin raikas haju sen jälkeen.
99:
Etikka vesiliuos on hyvä poistamaan hajuja.
Ossi66:
Minkälaisilla suhteilla olette käyttäneet ruokasoodaa tai etikkaa? Onko 1-2% sopiva seos kuten sitruunahapossa?
LMC-99:
--- Lainaus käyttäjältä: Ossi66 - 19.06.2012 kello on 22:06 ---Minkälaisilla suhteilla olette käyttäneet ruokasoodaa tai etikkaa? Onko 1-2% sopiva seos kuten sitruunahapossa?
--- Lainaus päättyy ---
En tuosta suhteesta osaa sanoa muutakuin että n.10-15l vettä ja pari ruokalusikallista soodaa..myrkkyähän tuo sooda ei ole, joten sinne vain runsaalla kädellä..vaikuttanu t olen antanut yön yli ja sitten huuhdellut.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta