Tekniikkakeskustelut > 230 voltin järjestelmä
Automaattinen sähkönsyötön vaihdin 220V
K.E.V:
Siihen sähkönsyöttöön häiriönpoistaja.
iso-juuso:
Tarttee varmaan yrittää selvittää, että onko häiriö peräisin virtajohdoista vai voisiko se 50Hz:n hurina indusoitua lähettyvillä kulkevaan subbarin signaalijohtoon.
iso-juuso:
Testailin aikani, ja päädyin siihen että suurin osa häiriöstä tulee virtajohtoja pitkin, lie siis invertterin aiheuttamaa värinää. Häiriön määrään 12V puolella näyttää vaikuttavan jonkin verran myös invertterin kuorma; esimerkiksi tuo em. huriseva rele jos on invertterillä kuormana, niin 12V puolella häiriö lisääntyy merkittävästi.
Hukkaan siis taitaa nyt tässä vaiheessa mennä tuo välirele. Myös invertteri näyttää olevan kovasti häiriötä tuottavaa sorttia, liekö syynä se että oli halvin 300W siniaaltoinvertteri mitä tarjolla oli?
Releen tilalle löysin tämän (aiemmin ketjussa oli mainittuna sama laite saksalaisessa verkkokaupassa, jossa hinta oli paljon halvempi, mutta ei mun maksuvälineet toimineet siellä):
http://aurinkosahko.mycashflow.fi/product/74/vaihtokytkin-230vac
Invertterin virkaa tulee hoitamaan tämä:
http://www.mastervolt.com/marine/products/ac-master-12v/ac-master-12-300-230v1/
Peukut pystyyn että häiriön määrä vähenisi noilla.
Janos:
Jouduin myöskin vaihtamaan releen hurinan vuoksi. ÁC-rele värisee aina vähän ja riippuu paljon mekaniikasta muuttuuko se ääneksi.
Kataloogeista löytyy myös hurinattomia releitä.
iso-juuso:
Toisenlaisella releellä ja uudella invertterillä hurina vaimeni lähes olemattomaksi. Inverttereissä on siis merkittäviä eroja häiriösuojauksen suhteen!
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta