Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot
Päästövero
kimi:
--- Lainaus käyttäjältä: Risto66 - 3.07.2013 kello on 11:14 ---Eikun,kun vaunun vaihtoon vaan :D
--- Lainaus päättyy ---
Nythän on kysymys asautojen päästöverosta ja sellaista vaunua jolla voi itsenäisesti ajaa liikenteen seassa en ole nähnyt.
Vero ei ole oikeudenmukainen ja mikäköhän olisi kommenttisi jos koukullisiin autoihin määrättäisiin oma päästöluokka. Verotus max yhdistelmäpainon mukaan vaikka autonvalmistaja ilmoittaisi minkälaiset luvut sallituilla erilaisilla perävaunuilla.
mike:
Juu ja irrotettavalle koukulle velvollisuus ilmoittaa koska on kiinni! Sama systeemi kun liikenteestä poistossa!!
Aakku:
--- Lainaus käyttäjältä: mike - 3.07.2013 kello on 20:09 ---Juu ja irrotettavalle koukulle velvollisuus ilmoittaa koska on kiinni! Sama systeemi kun liikenteestä poistossa!!
--- Lainaus päättyy ---
Tämähän tuli jokin aika sitten jo kuorma-autoille.
Koukkuveron voi poistaa käytöstä samaan tapaan, kuin auton liikennekäytöstäpoi stonkin. Koukku otetaan käyttöön taas samaan tapaan kuin auton liikennekäyttöönott o.
Koukkua ei siis tarvitse fyysisesti poistaa.
Tästä olisi lyhyt matka soveltaa sitä kevyeenkin kalustoon.. ;D
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta