Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot
Pyöränkulmien säätötarve
kimi:
Vianorilla on mutamassa toimipisteessä tilaa isoille autoille ja siis henkilöautoja isommille. Muistaakseni tarkastus luokkaa 45.- ja säädöt päälle. Meidän asautoon maksoi n. 80.-
Kyllä nuo kannattaa tarkistaa ja tarpeen mukaan säätää. Paljoa ei tarvitse pielessä olla, että tuo maksaa itsensä.
seppoko:
Minä säädätin kulmat joulukuussa Kuopion linja-autoaseman Shellillä.
En tiedä kuinka kauan kulmat olivat olleet poskellaan. Mutta kaksi vuotta sitten kun auto ostin, niin jotain oli vinksallaan. Ei niin paljoa, että olisin sen ymmärtänyt. Ei ohjaus puoltanut, etupää oli vain hiukan levoton. Ja renkaat epätasaisesti kuluneet. Mutta korjauksen jälkeen huomattavasti parempi.
Enkä tiedä, oliko ollut uudesta saakka. On voinut olla, sillä autossa oli muutakin vikaa, jonka katson johtuvan asiantuntemattomuud esta. Vaikka joku saattaa älähtääkin, niin kerron, että auto oli ollut naisen hoidossa.
jip59:
Runsaat parikymmentä vuotta on työn puolesta tullut tehtyä noita pyöränkulmien säätöhommiakin.
Kokemuksen perusteella sanoisin ettei ole ollut kuin muutama auto jossa ei olisi ollut tarvetta säädölle. Mukana on myös uusia, vielä asiakkaalle luovuttamattomia autoja.
Arvio siitä miksi uudetkaan autot eivät ole aina täysin ohjearvoissa saattaa johtua siitä että valmistuksen yhteydessä ohjauksen komponentit ovat eräänlaisessa "jigissä" jossa pyöränkulmat ovat kohdallaan mutta kun autolla ajetaan hieman (mieluummin vaikka 10tkm) jolloin kaikki kumipuslat ym. ovat "hakeneet paikkansa" niin pyöränkulmien suuntaus tuossa vaiheessa vastaa pysyvämmän tuloksen.
Alan:
^
Osaatko ammattimiehenä (tai miksei joku muukin) sanoa, onko ne samat kulmat oikeat tuohon mun autoon kuin mitkä perustransussa on?
Tiedän nyt suunnilleen, mitä kulmia ne säädettävät on, mutta syvempi ymmärrys aiheesta puuttuu.
kimi:
Aurauskulma säädetään yleensä hyvin lähelle suoraa linjaa. Takavetoisissa pieni auraus ja etuvetoisissa taas pieni haritus. Etuvetoisten haritus koska vedätettäessä puslat ja etuakseliston rakenne antaa hiukan periksi ja käytännössä ajotilanteessa on pieni auraus.
Pystykulma säädetään pienelle kulmalle, yläpinta hiukan sisempänä kuin alapinta. Mutkissa pito on silloin parempi kun täysin pystyssä olevassa renkaassa.
Taakse yleensä kulmat lähelle nollaa.
Lyhkäisyydessään.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta