Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut
Kakkosvaunun hankinta?
pamaus:
Laiton Alan yv:tä.
Kuvia Hobby 610
Jeppe:
--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 14.01.2012 kello on 09:34 ---Sexsjön saunanlauteilla viime elokuussa tuli puhetta paikallisten kanta-asukkaiden kanssa, jotta osalla on kausipaikkavaunun ohella kulkuvaunu tai matkailuauto erikseen. Asia jäi vaivaamaan.
Muistaakseni joku orgilainen on päätynyt samanlaiseen ratkaisuun. Olisikohan tuo järkevää näillä veroilla ja polttoainehinnoilla, ottaisi lähialueelta vaunupaikan talveksi ja veisi kesäksi mökille. Matkailuauto olisi käytössä vain kun reissataan ja hoituisi mökkimatkat, 400 km sivu, puolella polttoainekustannuk sella . Voisi harrastaa talvellakin. Joku muutaman tonnin hintainen, vanha, mutta virkeä iso vaunu olisi hyvä.
--- Lainaus päättyy ---
Meillä on kanssa yksillä tutuilla reissuvaunu erikseen ja sitten isompi 9 metrinen lukaali kausipaikalla ympäri vuoden.
Alan:
Kirjoittelin eilen aiheesta väärään ketjuun, joten lainailen tänne. Primuksella tai Aldella varustetun vaunun löytyminen Saksasta on mahdollista, mutta vaikeaa. Epäilen, että Suomessa tarjonta on parempaa. Hintatasosta ei pysty sanomaan paljoakaan tuon otoksen perusteella.
--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 14.01.2012 kello on 19:51 ---Kulkuvaunu löytyy helmutilta, ja -auto.
Mutta sen verran uskon tätä primus-alde -porukkaa, että jos kausipaikkavaunun ostan niin en trumatic -versiota. Ja ne voi olla Saksassa aika harvassa, mutta lähen tästä kyllä yksintein katteleen.
--- Lainaus päättyy ---
--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 14.01.2012 kello on 20:07 ---Pikainen markkinatutkimus sivustolla www.mobile.de tarjolla olevista Aldella varustetuista vaunuista, mutta tuossa näkyvät vain ne, joissa sana Alde on merkitty otsikkoon. Eli lisääkin sitkeä sissi löytää.
--- Lainaus päättyy ---
migel:
Toihan minusta on aivan luonnollista. Yksi vehje jolla liikkuu ja toinen jossa häärää :D :D :D Ilman muuta!
Ipsu:
Kaksi vaunua meilläkin... ;D
Toinen on ihan tuo alla oleva vetokuntoinenn laite ja toinen sitten se "pientä pintaremonttia" vailla oleva vanha Munsterland.
Ajatuksena meilläkin että tuon isomman voisi viedä kausipaikalle ja sitten tuolla pienemmällä kesällä reissailla ympäri Suomea..
Jos tuosta pienemmästä nyt ylipäätään vielä vaunua saa..
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta