Tekniikkakeskustelut > Aurinkosähkö
Aurinkokennot.
Turhan Höpöttäjä:
Puskassa ollessa, kuluta vain sitä puskassa olevaa akkua. Pistoke kulkimen seinään ja kytkin sisälle. :D
Turhan Höpöttäjä:
--- Lainaus käyttäjältä: migel - 3.06.2012 kello on 15:38 ---Minäkin sekoittelen hieman. Muistaako kukaan mitä ne kennot jotka tilattiin Saksasta suoraan kotio maksoivat?Tästä oli infon puolella muistaakseni jollain kokemusta ja kehui sekä tilauksen että toimituksen toimivuutta.
Kun mulla on sellainen tunne että olivat alta satkun???? Muistaako kukaan?
--- Lainaus päättyy ---
Oliko se tämä, ketjun alkupäästä:
Tilasin Saksasta tämmöisen 50W paneelin, hinta 132 euroa kotiin toimitettuna:
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250751668720&ssPageName=ADME:B:EOIBSA:GB:1123
Mutta ei tuo ole halpa, jos suomesta saa 100W:n 250e.
seppoko:
--- Lainaus käyttäjältä: Turhan Höpöttäjä - 3.06.2012 kello on 19:52 ---Oliko se tämä, ketjun alkupäästä:
Tilasin Saksasta tämmöisen 50W paneelin, hinta 132 euroa kotiin toimitettuna:
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250751668720&ssPageName=ADME:B:EOIBSA:GB:1123
Mutta ei tuo ole halpa, jos suomesta saa 100W:n 250e.
--- Lainaus päättyy ---
Tai Saksasta 100W 159+22€
http://www.ebay.de/itm/Solarmodul-100W-Solarpanel-Solarzelle-Photovoltaik-12V-/250895761337?pt=DE_Sport_Camping_Outdoor_Lampen_Laternen&hash=item3a6a8d7fb9#payId
Jos ymmärsin oikein.
kimi:
--- Lainaus käyttäjältä: vesako - 3.06.2012 kello on 17:49 ---Palataanpas aurinko kennoihin.
Tuli mieleen jos tuonne uuteen puskaani laittaisin
kennon ja akun.
Mitenkäs sitten paikalle tullessani saisin parhaiten
(lue helpoiten) siirrettyä siitä "puska akusta"
sähköä vaunun akulle.?
--- Lainaus päättyy ---
Jos helpolla aiot päästä ja pieni hävikki ei häiritse niin itse ainakin tekisin seuraavalla tavalla.
Puska-akusta kaapeli ja sen päähän autopuolen pistoke, eli 7 tai 13 napainen. Siihen pelkkä + ja maa kytkettynä vaunun akkuun. Pieni investointi, ei vaadi kun johdon ja pistokkeen ja mitään ei tarvitse vaunussa muuttaa. Voi olla paikallaan aina kun olet vaunussa tai vaunu seisoo paikallaan.
kimi:
Siis tällainen
http://kauppa.motonet.fi/web/guest/etusivu#productid=48-1202
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta