Tekniikkakeskustelut > Aurinkosähkö
Aurinkokennot.
Jgahpir:
--- Lainaus käyttäjältä: Oulaa - 12.08.2017 kello on 10:17 ---(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)
Aurinkopaneeli 140 W
Tuotenumero: 6438022233078
Tutustu aurinkopaneeliesitt eeseen tästä.
Aurinkopaneeli 140 W
Aurinkopaneelissa on tehokas monikiteinen PV-moduuli.
Ominaisuudet:
• Nominaali 12V DC antoteho
• Erinomainen suorituskyky heikossa auringonvalossa
• Kestävä anodisoitu runko
• Temperoitu lasi, alhainen rautapitoisuus hyvä läpikuultavuus
• Kestävä rakenne, kestää tuulen, lumen, sateen ja rakeet
• Esteettinen muotoilu
Tekniset tiedot:
• Maksimiteho (Pmax) 140W
• Pmax jännite (Vmp) 17,2V
• Pmax sähkövirta (Imp) 8,14A
• Avoimen piirin virta (Voc) 21,6V
• Oikosulkujännite (Isc) 9,05A
• Voc lämpötilakerroin -(80±10)mV/°C
• Isc lämpötilakerroin (0,065±0,015)%/°C
• Tehon lämpötilakerroin -(0,5±0,05)%/°C
• NOCT (ilma 20°C; aurinko 0,8kW/h/m2 tuuli 1m/s) 47±2°C
• Käyttölämpötila -40°C - 85°C
• Maksimi järjestelmäjännite 1000V DC
• Tehotoleranssi ±5%
EDELLEENKÄÄN minä en tiedä mikä oleellinen ero on näiden kahden kennon välillä kuin maksimi jännite ja
että tuo 265w kennoon lähes kaksikertaa isompi pinta-alaltaan ja olisi ehdottomasti
sijoitettava katolle .
Hintaeroa ei juurikaan ole.
--- Lainaus päättyy ---
Jos jaat esimerkiksi 140W / 17voltilla tai 38voltilla saat eri virran. Tehot tietysti ratkaisee, ja se säädin vasta tekee sitä latausvirtaa, että ei noilla V/A suhteilla niin kovasti väliä, kunhan sopivat keskenään säädin ja kenno.
Oulaa:
No se jääköön suureksi mysteeriksi kuten kauppiaallakin jäi.
Miksi on lähes saman tehoisia kennoja eri volteilla mutta lähes samalla virrallaja ja suuri pinta-alaero.
Joku jujuhan siinä lähes kaksinkertaisessa jännitteessä on oltava ,liekkö jännitehäviö jos siirtomatka on pitkä.
Jgahpir:
--- Lainaus käyttäjältä: Oulaa - 12.08.2017 kello on 13:22 ---No se jääköön suureksi mysteeriksi kuten kauppiaallakin jäi.
Miksi on lähes saman tehoisia kennoja eri volteilla mutta lähes samalla virrallaja ja suuri pinta-alaero.
Joku jujuhan siinä lähes kaksinkertaisessa jännitteessä on oltava ,liekkö jännitehäviö jos siirtomatka on pitkä.
--- Lainaus päättyy ---
En kyllä oikein ymmärrä miten saatte tästä kauppiaan kanssa mysteerin aikaiseksi. Pyöristäen:
17V x 8A = 140W ja
30V x 8,5A = 260W
ne ei siis ole lähes saman tehoisia.
Sinun tapauksessahan ei ole jännitteillä mitään muuta väliä, kuin että se säädin ymmärtää sen valitsemasi kennon jännitteen. Paneelin teho, ei jännite, sen ratkaisee paljonko sieltä säätimestä saat akkuun latinkia.
Siirtomatkan jännitehäviö on yksi syy ja isoissa paneelisysteemeissä virrat olisi niin isoja, että kaapeloinnissa ja säätimissä säästyy kun nostetaan jännitettä, eli laitetaan niitä 0,5V piipalikoita enemmän jonoon.
Oulaa:
Enkä minäkään ymmärrä kuin että akku tietääkseni tykkää amppeereista .
Ja jos huipussaan kumpikin noista kennoista antaa noin 8,jotain amppeeria niin miten ne sitten eroavat teholtaan.
Sori että jankutan samaa mutta kun ei mulla tämä tehoasia nyt mene jakeluun tuon paremmin.
jamppa508:
^
http://www.kolumbus.fi/~mirian77/laskurit/teholaskin.htm
Tuosta voit kokeilla syöttää tuohon laskuriin lukemia ja huomaat, että kun jännitettä nostaa niin teho kasvaa
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta