Tekniikkakeskustelut > Aurinkosähkö

Aurinkokennot.

<< < (210/534) > >>

Rölli:
kannattas alottaa allujen ja säätimen välisestä kaapeloinnista,, eihä oo liitokset happettuneet tai löystyneet ,sulake?, mahdollinen pääkytkin?

joo o:

--- Lainaus käyttäjältä: rolli4x4 - 18.07.2013     kello on 10:33 ---kannattas alottaa allujen ja säätimen välisestä kaapeloinnista,, eihä oo liitokset happettuneet tai löystyneet ,sulake?, mahdollinen pääkytkin?

--- Lainaus päättyy ---

Kiitti vinkistä. Sulake on ajoittain teppuillut ja ilmeisesti on kosketusongelmia :)

joo o:
Näinhän se oli. Kannattaa tarkistaa sulakerasia (yksittäinen musta) siellä kun on vastajousi niin tämä posliinisulake oli painunut jousen sisään ja yhdisti huonosti. Uusi sulake ja crc :tä perään niin ongelma katosi.
Tämä on tuottanut ennenkin ongelmia, ja usein sen avannut ja taas hetken toiminut. Mitään näkyvää vikaa kuten hapettumista en ole huomannut, mutta ilmeisesti vaan on ollut huono kosketus ja jousi liian iso :-\

jaketson:
Itsellä on kokemusta tuosta digitaalisesta voltti ja ampeeri mittarista. Aluksi piti löytää oikea kytkentä tapa ja kun se löytyi, mittari toimi jonkun aikaa ja päästi savut pihalle. Sen jälkeen ilman kuormaa näytti ampeereja 8-9 kokoajan. Saa nähä lähettääkö myyjä uuden mittarin.

Jgahpir:

--- Lainaus käyttäjältä: jaketson - 18.07.2013     kello on 21:48 ---Itsellä on kokemusta tuosta digitaalisesta voltti ja ampeeri mittarista. Aluksi piti löytää oikea kytkentä tapa ja kun se löytyi, mittari toimi jonkun aikaa ja päästi savut pihalle. Sen jälkeen ilman kuormaa näytti ampeereja 8-9 kokoajan. Saa nähä lähettääkö myyjä uuden mittarin.

--- Lainaus päättyy ---

Kerropas mikä se oikea kytkentätapa oli. Itse en kyllä kovin helpolla laittaisi 100 amppeeria kulkemaan minkään rautakankea pienemmän osan läpi.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View