Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
mitä mieltä olette Yle- verosta?
K.E.V:
--- Lainaus käyttäjältä: juuso8 - 15.12.2011 kello on 16:23 ---Digita, eli verkko on menossa myyntiin.
Joku sen ostaa, ei hyvän hyvyyttään, vaan tehdäkseen tiliä.
Uudella maksutavalla kukaan ei vapaudu maksusta,oli TV tai ei, kun korotuksen aika tulee. ;D
http://www.hs.fi/talous/Reuters+Digita+ehk%C3%A4+menossa+myyntiin/a1305551375712
--- Lainaus päättyy ---
Yle ei omista Digitaa, lahjoitti sen aikoinaan pilkkahinnalla Ranskalaisille. Ketkä on muistaneet pyytää kovaa käyttömaksua YLE:ltä (lue meiltä kuluttajilta)
Eli Digitan myynti ei heilauta meitä lainkaan.
JeanS:
Yleisradio on kansanedustuslaitok sen ja puolueiden suojatyöpaikka.
Tästä syystä meidän valitsemamme eduskunnan jäsenet vuosi toisensa jälkeen haluavat ehdottomasti turvata ylen rahoituksen.
Maailma on muuttunut ja pitäisikin vakavasti arvioida ylen tarpeellisuutta nykyisen kaltaisena mammuttiorganisaati ona.
Rahoitus verotuksen kautta on ehdottomasti parempi ratkaisu, kuin jokaiselta pakolla perittävä mediamaksu tai vastaava rangaistusluontoine n menoerä.
Tässä verotusmallissa on kuitenkin juuri tuo ongelma minkä Alan jo mainitsikin, suurin maksuluokka saavutetaan jo alle keskituloisten tuloilla.
Tosin tässä ei ole mitään yllättävää, sillä sama laskentaperustehan on käytössä muunmuassa lastenpäivähoitomak suissa -> ei tarvitse olla kummoiset tulot, niin täydet maksut pamahtavat maksettaviksi.
Mielestäni ylen tulisi tehdä selvät linjaukset ja keskittyä siihen mikä on heidän "ydin bisnestään" -> Laadukasta kotimaista ajankohtais tarjontaa. Puolueetonta pintaa syvemmälle menevää uutistarjontaa. Laadukasta kotimaista ohjelmatarjontaa.
Kaupalliset HBO hömpät ja muut roskat eivät kuulu kaikkien verotuloilla maksettaviksi, niihin on sitten omat kanavansa.
Tuossa ovat hyvät eväät tehdä ylen kanavista kiinnostavia, niin ei pitäisi enään pelottaa pistää koko kanavanippu maksukortin taakse. Hinta määräytyy kysynnän ja mielenkiinnon mukaan. Olen varma, että ihmiset maksaisivat tuosta tarjontapaketista parisataa vuodessa ilman rutinoita. Tilaavathan ihmiset sanomalehtiäkin, ihan uutisten vuoksi.
juuso8:
--- Lainaus käyttäjältä: kahtaenvaihda - 15.12.2011 kello on 18:18 ---Yle ei omista Digitaa, lahjoitti sen aikoinaan pilkkahinnalla Ranskalaisille. Ketkä on muistaneet pyytää kovaa käyttömaksua YLE:ltä (lue meiltä kuluttajilta)
Eli Digitan myynti ei heilauta meitä lainkaan.
--- Lainaus päättyy ---
Kyllä se uusi omistaja pyytää vielä kovempaa käyttömaksua, kuin nykyinen ja lisäksi käynnistää YT-neuvottelut.
Kuinka kävi autokatsastuksessa. Entä Sonera, tai Kemiran lannoitteiden myynti Norjalaisille?
Kauppahinta otetaan suomalaisilta, joilla ei ole muuta vaihtoehtoa.
seppoko:
Vähän toisenlaistakin tietoa YLE-verosta, kuin hesarin vihamielistä uutisointia vihaamansa median tuloista: http://jaakkostenhall.puheenvuoro.uusisuomi.fi/91339-yle-vero-ja-mediayhtioiden-pienilukuiset-liittolaiset
0yxxy0:
--- Lainaus käyttäjältä: kahtaenvaihda - 15.12.2011 kello on 15:11 ---*erseestä :-X
--- Lainaus päättyy ---
Veit kirjaimet näppäimistöltä. ;) . Mikäs siinä on mällätessä toisilta pöllityillä rahoilla.. Ja herrat senkun mässää meneen..
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta