Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin tietotekniikka

Alustetaanko vai ei??

<< < (2/2)

juuso8:
Millainen virustorjunta sinulla on käytössä -ja milloin olet skannannut koneesi?
Tuo voisi olla joku haittaohjelmakin, ehkä.

Arska:
F.secureen on line scannerilla scannattu,ei mitään havaittu,virustorjunnan pitäis olla kunnossa.Ongelma on että masiina tunnistaa kaikki muistitikut oikein merkkiä myöten mutt ei ymmärrä niiden sisältöä.Kaveri käväs kylässä ja päivitti jonkin inttelin sippisetin niin kuvat löyty muistitikusta, mutta eipähän niitä enää näe. :'(

Vemppu:
Viimeisimmän postauksen jälkeen ymmärtäisin että tikun sisältö näkyy mutta kuvia ei saa auki = kone ei osaa näyttää niitä vaikka ne tiedostoina näkyvät? Siinä tapauksessa katso mitä formaattia ne kuvatiedostot ovat eli vaativatko kenties esim. digikameran softan tai jonkun muun kolmannen osapuolen softan koneelle. Jos kuvat ovat vaikka Nikonin tai Canonin RAW-tiedostoja niin niiden katselemiseen pitää löytyä palikat koneelta jos niitä tahtoo katsella. Tosin tuolloinkin tiedostoja voi siirtää ongelmitta molemiin suuntiin mutta kuvia ei saa "auki" tikulta eikä levyltä kun tietokone ei tiedä mitä ne tiedostot oikein ovat.

Toki on mahdollista myös se että kone on rikki/sekaisin tavalla joka oireilee noin. Toimiiko muut muistitikut normaalisti?

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View