Tekniikkakeskustelut > Vetokoukut

Peräkärryn irtonainen johto,minne kuuluu

(1/4) > >>

Arska:



 Jäi 13 napaisen adapteri jumiin tuohon 7napaiseen ,jouduin käyttämään väkivaltaa että sain sen irti ja ilmeisesti tuolloin irtosi yksi johto. En vaan keksi mihin tuo voisi kuulua. Ennen toinen äärivalo pätki että luulin adapterin olevan löysä, nyt ei se edes pätki. Toinen äärivalo kyllä toimii, muita ei tullut tuossa kaatosateessa testattua.ryhjää tai toista harmaata johtoa ei tuossa peräkärryn johto sarjassa ole. Minne se kuuluisi?

0yxxy0:
Auttaisiko tämä mitään https://www.valeryd.fi/kopplingschema.asp

K.E.V:
Jos se on vaikka takasumuvalon johto tai peruutusvalon. Niitähän ei 7 napaisessa yleensä ole.

Aakku:
Tekoäly kertoo, että sitä ei kytketä mihinkään...

"harmaa johto on ollut irronneena, koska sille ei ole vastaavaa paikkaa 7-napaisen perävaunun valopuolella! Se on sähkönsyöttöä vetoauton pistorasiasta, ei perävaunun valaistukseen.

Koska sinulla on 8 johtoa 7-napaiseen, harmaa johto on mitä luultavimmin juuri tämä ylimääräinen ohitusjohto, joka on täytynyt jättää kytkemättä perävaunusi pistokkeen puolella."

Mitäköhän tuo tarkoittaa selkosuomeksi?

99:
Harmaa on 13-napaisessa pistokkeessa jääkaapin 12V syöttöä varten, ei ole käytössä 7-napaisessa.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View