Tekniikkakeskustelut > Retkeilyautot
Huoltoluukku?
megaman:
Olisko tuossa haettu sentti-kaks lisää sisäkorkeutta kulkuväylälle?
Tietis:
--- Lainaus käyttäjältä: megaman - 27.09.2025 kello on 01:17 ---Olisko tuossa haettu sentti-kaks lisää sisäkorkeutta kulkuväylälle?
--- Lainaus päättyy ---
Äänestän tätä. Oliko se verovapauden edellytys jotenkin "sisäkorkeus vähintään 185cm auton pituussuunassa 130 cm matkalla ja leveyssuunnassa 40 cm". Kuvien perusteella tuo alue näyttää suunnilleen tuon kokoiselta. Ainakin jos sisäkorkeus tuon alueen kohdalla on juuri 185cm niin tuolla ratkaisulla on sitten haettu ne viimeiset sentit, jotta saadaan auto verovapaaksi matkailuautoksi.
En nyt mene takuuseen oliko nuo ylläolevat mitat oikein. Kysyin tekoälyltä enkä tarkistanut mistään oliko sen vastaus oikein.
mjh48:
--- Lainaus käyttäjältä: Tietis - 27.09.2025 kello on 09:57 ---Äänestän tätä. Oliko se verovapauden edellytys jotenkin "sisäkorkeus vähintään 185cm auton pituussuunassa 130 cm matkalla ja leveyssuunnassa 40 cm". Kuvien perusteella tuo alue näyttää suunnilleen tuon kokoiselta. Ainakin jos sisäkorkeus tuon alueen kohdalla on juuri 185cm niin tuolla ratkaisulla on sitten haettu ne viimeiset sentit, jotta saadaan auto verovapaaksi matkailuautoksi.
En nyt mene takuuseen oliko nuo ylläolevat mitat oikein. Kysyin tekoälyltä enkä tarkistanut mistään oliko sen vastaus oikein.
--- Lainaus päättyy ---
Syy voi olla tuo, mittaamalla se selviää.
Panelomalla katon saa ehkä veron maksuun.
K.E.V:
Ja paneloimalla saa painoa lisää. Lisäksi katon välissä menee johtoja. Kaverin autossa yksi ruuvi väärässä paikassa maksoi 2500€. Katosi auton toiminnoista osa kun väyläkaapeliin ruuvattu.
Jamidee:
Joo, kyllä se panelointi saa jäädä. Mielessä oli vinyyli tapetti (semmonen valmiilla liimapinnalla) mutta ehkä kuitenkin toi katto voi olla tollasenaan.
--- Lainaus ---Lisäksi katon välissä menee johtoja. Kaverin autossa yksi ruuvi väärässä paikassa maksoi 2500€. Katosi auton toiminnoista osa kun väyläkaapeliin ruuvattu.
--- Lainaus päättyy ---
Just tää. Jos olisi oma tekele niin tietäisi tasan tarkkaan missä johdot on. Nyt ei oo hajuakaan missä kaikkialla ne menee, katossa, seinissä ja missä kohtaa. Mitään ei oikein uskalla tehdä.
Tosin katselin että yläkaappien takana niiden yläreunat on viistot. Auton ulkopuolelta enemmänkin kulmikkaat niin siellä saattaa olla joku tila johdoille. Vaatekaapista käsin tuohon tilaan saattaisi nähdä kun vähän purkaa.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta