Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
Hyvää mieltä helposti
MatsOnni:
Tulipa tässä mieleen että käyttekö enemmän tai vähemmän säännöllisesti verenluovutuksessa? Ite pyrin semmoseen 3-4 luovutukseen per vuosi.
Kattelin juuri että taas on O- vähissä, jospa kävis SPR:n tyttöjä tapaamassa jahka puoliltapäivin avaavat. Tulis jotakin asiallista tehtyä tälläkin vapaajaksolla :)
sipu:
olen saanut paljonkin verta
ja nostan hattua luovutajille
tekevät hyvää työtä
ja ihan ilmaseksi vieläpä
ISO kiitos vielä luovuttajille :)
kaitsute:
Kävin kerran yrittämässä, mutta en ollut sopiva luovuttaja.
Allergia nääs.
Dorotea:
60 kertaa luovutettu, sitten tuli ikärasismi vastaan.
Ossi66:
Käyn aina kun mahdollista. Jos on 61 päivää kulunut edellisestä, menen heti luovutukseen kun mahdollisuus eteen sattuu.
Aikanaan oulussa asuessa kävin SPR:n toimistolla luovuttamassa - varmaan kerkesin käydä 5-kertaa parhaana vuotena. Yhdellä reissulla pääsin luovuttamaan tuoreverta erinäköisiin pusseihin - lähti heti luovutuksen jälkeen suoraan OYS:in leikkaussaliin. Silloin tuli luovuttajalle hyvää mieltä oikein roppakaupalla.
Henkilökunnan mukaan vuotaviin laikkauksiin saatetaan tilata tuoreverta, jolloin luovuttajaksi valikoidaan sopiva aktiivinen luovuttaja, joka on luovuttanut usein ja aiemmissa luovutuksissa ei ole ollut mitään riskitekijöitä.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta