Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

Varaosien hinnoittelu Suomessa

<< < (15/16) > >>

Karabiilisti:
Hämmästyttävä on teeseitse miehen säästö.

https://www.youtube.com/watch?v=_HKNe0XGb3Q

Tänään saapui itellekin äsken paketti aerolta jarrusatula 42e toimitus kotipihaan. _otonetista haettuna sama 127e.

megaman:
Muistelen, että sulla on täällä jo ennestään pystyssä näitä varaosakeskusteluja .

Tässä yksi niistä:

https://karavaanari.org/index.php/topic,24687.msg494513.html#msg494513

Eikös satulat kannata vaihtaa pareittain? Vai onko joku trokaus? 🙂

Karabiilisti:
Miksi satulat pitäisi vaihtaa pareittain? Jos vain toinen puoli jumii niin miksi toimivaa vaihtamaan, se voi toimia auton iän?

Edes merkkiliike ei tehnyt sitä kun vuosia sitten oli sama vaiva yhdessä toisessa samanmoisessa autossa. Sillon autolla oli ikää 5v ja tehtiin merkkiliikkeesä kun osia ei vielä varaosina saanut....hintaa tuli about 700eur. Nyt autolla ikää 19v ja osan hinta 42eur sis postit vaihto 0 eur.

Tuo on sitä urbaania tuubaa mitä varaosaliikkeet syytää saadakseen myyntinsä nousemaan.
Esim jousissa on sama homma....ja kuitenkin korjaamot vaihtelee niitä aivan sujuvasti vain toiselle puolelle jos 1 katkennut.

Jos iskarit finaalissa niin ne tietty vaihdetaan molemmat tai jos jarrupalat tai levyt on loppu niin menee pareittain.

megaman:
Kyllä minä ainakin uusisin, että balanssi säilyy. Mutta nyt kun mietin, yhteenkään autoon ei ole tarvinnut satuloita uusia. Paloja, levyjä, puhdistus/herkistelyt ja kunnon jarruttelut riittäneet.

Arska:

--- Lainaus käyttäjältä: megaman - eilen kello 13:22 ---Kyllä minä ainakin uusisin, että balanssi säilyy. Mutta nyt kun mietin, yhteenkään autoon ei ole tarvinnut satuloita uusia. Paloja, levyjä, puhdistus/herkistelyt ja kunnon jarruttelut riittäneet.

--- Lainaus päättyy ---
Honda on ainakin merkki missä pitää pitää jarrusatulat silloin tällöin vaihtaa, vasta syksyllä vaihdoin molemmat kun toisessa ei pitänyt käsijarru.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View