Tekniikkakeskustelut > Primus

Primus 2470 ohjauspaneeli

(1/7) > >>

repardo:
Pitääkö termostaattipotikan naksahtaa jos paneeli on irrallaan kädessä. Millä spekseillä kyseistä potikkaa pitää hakea jos uutta tarvitaan. Vaunussa toiminnassa vain sähköinen lämmitys ja nyt ei kiertovesipumppu lähde pyörimään oli pontikka missä asennossa tahansa.Pumppu uusittu juuri jos ohjaa pumppua suoraan akusta erillisellä johdolla niin pumppu toimii. Vastukset 1kw ja 2kw toimivat.

jamseil:
Elektroninen paneeli (kuvassa) ei naksahda irrallaan. Virrat päällä rele naksahtaa vaimeasti.

https://karavaanari.org/kuvat/1510077480.jpg

Syntyykö sähkölämmityksen led jossain lämpötilassa?

Onko sähköpatruunan päässä oma 230V vesipumppu? Jos on niin silloin 12v pumppu (4 nasta) jätetään kytkemättä.

repardo:
Kyseessä vanha hoppyn vaunu ja on mökillä lisätilana. Miten tuo paneeli valitsee 12 v ja 220 voltin eli kumpaa kulloinkin käyttää. Lämmitys toimi 12voltilla kunnes pumppu sanoi itsensä irti, vaihdettiin uusi ja pelasi yhden viikonlopun. Nyt jos akku on pois pelistä niin paneeli ei reagoi mitenkään ja akun kautta 220 voltin lämmitysvastukset kuumia mutta lämpö ei lähde kiertämään. Olisiko tuo220 järjestelmän kiertovesipumppu rikki? Taidettu aina käyttää 12v järjestelmää. Nyt kun kokeilin tuota niin jos laitan 1kw päälle niin tuo 2kw diodivalo hehkuu myös ja myös kolmiomerkki hehkuu.

jamseil:
Paneeli toimii aina 12v akun kautta.

Sähköpatruunoita on 230v pumpulla ja ilman.
https://karavaanari.org/kuvat/1714198954.jpg
Oikeassa päässä näkyy 230v pumppu. Jos ei ole pumppua on patruuna 15 cm lyhyempi. Paneelin kytkentä riippuu siitä onko 230v pumppua vai ei. Jos on molemmat niin kaasulla 12v ja sähköllä 230v pumppu. Jos vain 12v pumppu, niin aina se.

Laitoitteko alkuperäisen pumpun? Alkuperäistä järeämmän pumpun isompi virta voi polttaa pannun kortilta diodin tai pari. Samoin rikkinäinen tai jumittava pumppu, tästä ei nyt varmaan kyse kun uusi toimi vuorokauden.

repardo:
Kuvan mukainen pumppu on kyseessä, jos otan ohjainpaneelilta 1pinnistä (12v) johdon pois niin näyttöpaneeli pimenee kokonaan. Kytkettynä johto 1pinniin paneeliin tulee elämää 220v vastukset lämpiää mutta vesi ei kierrä, kumpikaan kiertovesipumpuista ei lähde tulille, Kaasu ei ole ollenkaan käytössä on purettu pois.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View