Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin tietotekniikka

Hiiren huoltoa?

<< < (2/2)

seppoko:
Toisen hiiren sain auki. (Oli ruuvi kiinnitys). Paikkoihin, joissa uskon mikrokytkimien kontaktien olleen, ruiskautin hieman CRC:tä.  Se alkoi pelaamaan paremmin. Vielä en ole kokeillut niin paljon, että voisin antaa hyvyydestä numeroa.
Toista en saanut auki kun en arvannut vääntää kauhean kovaa. Siihen ruiskautin rei istä summan mutikassa samaa ainetta. Sen rulla lakkasi toimimasta sitä pyörittäessä. Mutta kaikki muu toimii. Sama koskee sen arvostelemista.
Tänään tuo jälkimmäinen on alkanut toimia rullankin osalta jonkun verran. Uskon senkin alkavan toimimaan kunhan se kuivahtaa lisää.

Mautoilija:
CRC on irroitusöljy, ei voiteluöljy. Se kuivaa ja tilanne pahenee. Monta kellokoneistoa on pilattu tee-itse "huollolla" jossa voideltu CRC:llä. Ompelukoneöljy on parempi jos saa osumaan oikeaan paikkaan.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View