Käy "heittämällä paikaleen ei tarvi muutosta tehdä ,ainoastaan 6 apiko liitin jää tyhjäksi panelissa
Sivuja: [1] Siirry alas
Käy "heittämällä paikaleen ei tarvi muutosta tehdä ,ainoastaan 6 apiko liitin jää tyhjäksi panelissa
Kiitos tosi paljon vastauksesta, täytyy viikonloppuna kokeilla 👍👍👍
Nyt on vaihdettu ja juhannuksen testattu ja toimii moitteettomasti siltä osin👍
Löysin myös varsinaisen vian, mikä oli 714821:sen rele, mikä jäi silloin tällöin vetämään... vähän kun napautti relettä niin lakkas vetämästä. Uudet releet tilauksessa. Noita piiri kaavioita 2470:sen kytkentä paneelia ihmetellessä tutkin ja mietin, että voisiko tuollaisen allaolevan digitaalisen termostaatin kytkeä tuohon ? Jos voi niin miten johdotukset menee ? Miten johdotukset menee, kun alkuperäisellä potikalla kolme johtoa ja miten toi alkuperäinen termostaatti ohitetaan ettei häiritse taustalla ? https://kauppa.sintosen.com/product/1188/w3230-termostaatti Voi tietysti olla ettei moista tuohon saa, mutta muistan joskus lukeneeni että joku olisi vastaavanlaisen tehnyt? Nyt on vaihdettu ja juhannuksen testattu ja toimii moitteettomasti siltä osin👍 En lähtisi virittelemään, mutta voithan kokeilla. Releet noissa yleensä menee, etenkin kaasuohjaus. ![]() ![]() Kiitos neuvoista ja kuvista.
Tarttis olla 2470:sen kytkentä ja mielellään niin että mihin väliin tuon digitaalisen säädön tuohon laittais ja mitä ottais pois ? Jos oikein tulkitsin niin musta ja keltainen kytketään tuohon digitaalisen säätimen S1:seen ja S2:seen...lisäksi tietysti 12v +ja- digitaaliseen säätimen omiin lähtöihin?
Ei tarvinut ottaa kuin musta johto potikasta ja laittaa se digitaali termostaatin S2:seen niin jo toimii.
Ja tietysti digi termostaatin GND ja S1: nen yhteen ja sitten maadoitus vaikka paneelin nastaan 8 sekä 12 voltin jännitteen Digi termostaatin otin paneelin nastasta 1.
Sivuja: [1] Siirry ylös
|