Tekniikkakeskustelut > Jääkaapit

Jääkaappiongelma ei viilene

<< < (2/6) > >>

San Juan:
Putken kyllä mutta päitä ei pysty tekemään kukaan on aikaisempi samanlainen kaappi putki katkenneena johon yritin metsästää tekijää ,muutama yritti mutta  ei onnistunut tekeminen
Viimeisin yrittäjä SiilinCaravan

Tarvasjoki:
Jarrutyö firmat tekee ota  vanhat päät mukaa  monet ihan auto korjaamot myös .

putkimies:

--- Lainaus käyttäjältä: JariL -  1.06.2025     kello on 21:35 ---Samalla kun on kaappi irti niin kannattaa vaihtaa kaasupuki säätimeltä polttimolle.Pystyy tekemään ihan yleistarvike jarruputkesta.

--- Lainaus päättyy ---
Putken vaihdon  perusteena on se että vanha putki on sisäpinnoiltaan ruostunut, varsinkin polttimen puoleisesta päästä.. Ajan myötä ruostehippuset irtoilee ja kulkeutuu polttimen suuttimeen, vaikeuttaen kaasun virtausta. Polttimessa olevan kaasusuuttimen reikä ei ole pyöreä, se on tähden   - muotoinen joten sitä ei saa millään piikillä yrittää puhdistaa,. Puhdista se paineilma puhalluksella.

... Niin ja ennen kuin teet mitään,kokeile kylmeneekö jääkaappi verkkovirralla, jos kylmenee niin nesteet kiertää, kylmäkoneisto toimii,  ja ongelma on pelkästään  kaasuliekin tehottomuudessa.
 

Huilukka:
Motonetissa oli valmiita kupari jarruputkia eri pituisina ja valmiilla päillä. Vanha putki mukaan, niin selviää onko sopiva.

JariL:
Samat nipat on monissa motonetin jarruputkissa ja jääkaapeissa,ja täällä kyllä hydeliikkeet tekee puket,kunhan viet nipat mukanasi.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View